samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Technika bezpiecznego wyprzedzania

Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-05-10

Wyprzedzanie jest manewrem ze swojej natury niebezpiecznym i to nie tylko na drodze o jednym pasie ruchu w jednym kierunku. Dlatego też wymagane jest zachowanie podczas wyprzedzania szczególnych środków ostrożności. W bezpiecznym wykonaniu tego manewru może nam pomóc kilka zasad, które postaramy się tutaj opisać. Przy czym skupimy się raczej na "zwykłym" wyprzedzaniu na drodze jedno jezdniowej, dwukierunkowej pomijając "niuanse" związane np. z tramwajami, czy też wyprzedzaniem na rondzie. Wspomnimy także o tym jak się zachować będąc wyprzedzanym.

Jak napisano we wstÄ™pie przedmiotowa sytuacja jest nastÄ™pujÄ…ca: jedziemy swoim samochodem po drodze z jednym pasem ruchu w naszym kierunku i jednym z przeciwka. Zbliżamy siÄ™ do pojazdu, który porusza siÄ™ wolniej od naszego. Przychodzi czas na decyzjÄ™ – chcemy znaleźć siÄ™ przed pojazdem, który jedzie przed nami. Nie ma innego wyjÅ›cia – trzeba wyprzedzać. Ale spokojnie. Decyzja ta musi być przemyÅ›lana i obwarowana wieloma warunkami. Manewr ten powinniÅ›my przygotować biorÄ…c pod uwagÄ™ wiele czynników.

Co powinniśmy wiedzieć przed wyprzedzaniem

  • Czy opÅ‚aca siÄ™ nam wyprzedzać w tym wÅ‚aÅ›nie miejscu (może za 500 metrów skrÄ™camy)?
  • Czy wyprzedzanie jest dozwolone w tym miejscu?
  • Czy nie zbliżamy siÄ™ do wzniesienia lub zakrÄ™tu (czy mamy odpowiedniÄ… widoczność)?
  • Czy mamy odpowiedniÄ… ilość miejsca do wyprzedzania (i to nie tylko przed nami – bywa, że droga jest wÄ…ska a my zamierzamy wyprzedzić szerokÄ… ciężarówkÄ™)?
  • Czy wiemy ile pojazdów przyjdzie nam wyprzedzić i (jeżeli jest ich wiÄ™cej niż jeden) czy przewidzieliÅ›my brak możliwoÅ›ci „wciÅ›niÄ™cia” siÄ™ w wyprzedzanÄ… kolumnÄ™ samochodów?
  • Czy faktycznie podejmujÄ…c manewr wyprzedzania tuż za innym wyprzedzajÄ…cym samochodem wziÄ™liÅ›my pod uwagÄ™, że umiejÄ™tnoÅ›ci i możliwoÅ›ci jego kierowcy mogÄ… być niskie – taki manewr wykonujmy z jeszcze wiÄ™kszÄ… ostrożnoÅ›ciÄ…
  • Czy samochód przed nami nie podejmie za chwilÄ™ manewru (skrÄ™t, wyprzedzanie), który powinien nas skÅ‚onić do rezygnacji z wyprzedzania? (obserwujmy nie tylko kierunkowskazy wyprzedzanego pojazdu, lecz ogólnie jego zachowanie na jezdni)
  • Czy przewidywanym manewrem nie utrudnimy ruchu innym pojazdom? (nie spychajmy pojazdu wyprzedzanego czy nadjeżdżajÄ…cego z przeciwka na pobocze – może to być niebezpieczne zwÅ‚aszcza w nocy)
  • Czy samochód jadÄ…cy za nami nie zamierza nas wyprzedzić (a może wÅ‚aÅ›nie nas wyprzedza)?
  • Czy samochód przed nami nie jedzie przypadkiem z maksymalnÄ… dozwolonÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ…?
  • Czy znamy możliwoÅ›ci naszego samochodu (czy nasz samochód dysponuje odpowiednim przyspieszeniem, aby wyprzedzanie byÅ‚o bezpieczne)?
  • Czy wiemy jak zareagować na to, na co przygotować siÄ™ nie można (np. nagÅ‚e wybiegniÄ™cie sarny z lasu)?
  • Czy wiemy co zrobić, jeżeli w skutek naszej bÅ‚Ä™dnej decyzji dojdzie do niebezpiecznej sytuacji? (w miarÄ™ możliwoÅ›ci powinniÅ›my wtedy postÄ…pić tak, aby minimalizować skutki ew. kolizji lub wypadku)
  • Czy wiemy, że powinniÅ›my zachować szczególnÄ… ostrożność?

OczywiÅ›cie ta dÅ‚uga lista wcale nie oznacza, że przed podjÄ™ciem manewru wyprzedzania powinniÅ›my 30 sekund nad nim myÅ›leć. Wprost przeciwnie – generalnie decyzja o podjÄ™ciu manewru wyprzedzania powinna być „impulsowa”, ale uwzglÄ™dniajÄ…ca te wszystkie warunki. Pewne jest jedno – takÄ… umiejÄ™tność bardzo szybkiego myÅ›lenia nabywa siÄ™ wraz z doÅ›wiadczeniem - dlatego też powinniÅ›my, nawet w pierwszej kolejnoÅ›ci, uwzglÄ™dnić nasze umiejÄ™tnoÅ›ci.

Jeżeli rozpatrzyliśmy już wszystkie te warunki i wszystkie one świadczą o tym, że manewr wyprzedzania będzie bezpieczny i pewnie wykonany możemy przystąpić do wyprzedzania.

Jak bezpiecznie wyprzedzić

  • Manewr wyprzedzania wykonujmy tak, aby trwaÅ‚ on jak najkrócej (nie dbajmy wtedy o zużycie paliwa, samochodu, nie sÅ‚uchajmy nadwrażliwych na prÄ™dkość pasażerów) – nawet jeżeli wydaje siÄ™, że manewr jest super bezpieczny i nie nadjeżdżajÄ… żadne inne pojazdy pamiÄ™tajmy o tym, że najbezpieczniejsi jesteÅ›my z powrotem na naszym pasie ruchu.
  • BÄ…dźmy zdecydowani – wahania zostawmy sobie na wczeÅ›niej opisany etap podejmowania decyzji – tylko w szczególnej sytuacji zrezygnujmy
  • Manewr wyprzedzania powinniÅ›my rozpocząć z pewnej odlegÅ‚oÅ›ci za poprzedzajÄ…cym nas pojazdem (zapewni to odpowiedniÄ… różnicÄ™ prÄ™dkoÅ›ci), a także dobrze go zasygnalizować z użyciem kierunkowskazu - manewr nie może być "niespodziankÄ…" dla wyprzedzanego
  • Podczas wyprzedzania generalnie nie patrzymy na prÄ™dkoÅ›ciomierz – to, że prÄ™dkoÅ›ci nie przekroczymy (lub przekroczymy nieznacznie) powinniÅ›my zaplanować wczeÅ›niej – pamiÄ™tajmy o jednym – lepiej bezpiecznie wyprzedzić przekraczajÄ…c prÄ™dkość niż zderzyć siÄ™ czoÅ‚owo z nadjeżdżajÄ…cym z przeciwka pojazdem
  • Manewr wyprzedzania wykonujmy ogólnie w bezpiecznej odlegÅ‚oÅ›ci od wyprzedzanego pojazdu (nie dojeżdżajmy szybko blisko pojazdu wyprzedzanego – pas ruchu powinniÅ›my zmienić nieco wczeÅ›niej oraz nie zajeżdżajmy drogi po wykonanym manewrze)

Daj się wyprzedzić

Dotychczas była mowa tylko wyprzedzającym, jednak dość dużą rolę w całym procesie wyprzedzania odgrywa kierowca, który jest wyprzedzany. Mimo, że jest on pozornie biernym uczestnikiem wyprzedzania od jego zachowania również zależy bezpieczne zakończenie manewru.

Kodeks drogowy wymaga od kierowcy wyprzedzanego pojazdy tylko i wyÅ‚Ä…cznie „nie zwiÄ™kszania prÄ™dkoÅ›ci”, jednak jeżeli wyniknie taka potrzeba powinniÅ›my nawet tÄ… prÄ™dkość zmniejszyć. Gdy zauważymy, że jesteÅ›my wyprzedzani zacznijmy również myÅ›leć o tym jak umożliwić bezpieczne zakoÅ„czenie tego manewru kierowcy, który nas wyprzedza.

Oczywiście z ostatniego zdania nie może wynikać stwierdzenie, że wyprzedzać można bezmyślnie bo kierowca wyprzedzany powinien zrobić wszystko aby umożliwić wyprzedzającemu manewr. Chodzi tylko o to, żeby obaj uczestnicy manewru umożliwili zakończenie go jak najbezpieczniej to możliwe i wykorzystali do tego celu wszelkie możliwości.

Podsumowując rolę kierowcy wyprzedzanego pojazdu nie powinniśmy w żadnym wypadku zgadzać się ze stwierdzeniem, że to wyprzedzający bierze na siebie całe ryzyko manewru. Włączając się w ruch drogowy musimy godzić się ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami i powinniśmy jechać tak, aby bezpiecznie zakończyć podróż. Fakt bycia wyprzedzanym nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. W związku z tym ułatwianie jazdy innym kierowcom leży także w naszym interesie.

Wszystkie te zasady wynikajÄ… z doÅ›wiadczenia autora. Generalnie mogÄ™ podać jeszcze jednÄ… zasadÄ™, którÄ… zawsze stosujÄ™: wyprzedzam tak aby absolutnie nikogo nie przestraszyć (wÅ‚Ä…czajÄ…c moich pasażerów), nie zmusić do zmiany prÄ™dkoÅ›ci czy kierunku jazdy - tyle - jakby siÄ™ zastanowić z tej zasady wynika wiÄ™kszość pozostaÅ‚ych. Nie zgadzasz siÄ™ z jakÄ…Å› zasadÄ… lub stosujesz wÅ‚asnÄ…, nie wymienionÄ… tutaj – napisz komentarz – chÄ™tnie stworzymy jeszcze lepszÄ… instrukcjÄ™ bezpiecznego wyprzedzania.

Podyskutuj na naszym forum

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum:

Bezpieczne wyprzedzanie

Wasze komentarze:

Autor(ka): Tomek
Data nadesłania:
  24.08.2007 11:11
NAJLEPSZA RADA: Czy warto wyprzedzać??
Nie raz byłem wyprzedzany przez auto, które za 100 metrów skręcało. Takie coś rzuca mnie na kolana.
Autor(ka): Pablo
Data nadesłania:
  24.09.2008 01:46
Widać, że autor artykułu ma sporo pojęcia o jeździe, ale... "Nikogo nie przestraszyć". Wszystko pięknie, tylko przez pryzmat bezmyślnego (lub złośliwego) przyspieszania wyprzedzanych kierowców 2 podstawowe metody wyprzedzania: samochodem o dużych możliwościach; po prostu, wychylenie się, często redukcja, spojrzenie w lusterko czy coś z tyłu nie sunie szybciej i ognia ile fabryka dała. Druga metoda to kilka moich poprzednich samochodów, typu Escort 1,6D. Jak ktoś jedzie około 90, to znaczy, że trzeba odpuścić, wyczekać do sensownej prostej, rozpęd z odległości nawet 200m (także ile fabryka dała)) i wyprzedzanie. Co do kierowców ciężarówek, to mam im do zarzucenia zdecydowanie mniej niż kierowcom osobówek. Wszędzie zdarzą się debile, ale miałem kilka sytuacji, gdzie tirowiec ratował mi dupę. Jeżdżę z CB i tirowcy bardzo chętnie udzielają RZETELNYCH informacji, czy za wzniesieniem jest pusto i można wyprzedzić, czy też nie. Komunikacja z innymi to dobra rzecz, pozwala na bardzo wiele, jeżeli chodzi o płynność i bezpieczeństwo ruchu. A tak w ogóle, to Polska jest szkołą wyprzedzania, jak chyba żaden inny kraj. Takiego braku autostrad, takiej nieuprzejmości ze strony innych kierowców i tak gównianych dróg to ze świecą szukać...
Autor(ka): Andzia
Data nadesłania:
  27.11.2008 13:21
Ja co prawda doświadczenie mam małe za to może własnie dlatego łatwiej zauważam pewne praktyki. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ale spora większość próbuje na poprzedzającym pojeździe wręcz wymusić zjechanie na pobocze, żeby ułatwić wyprzedzanie, a to nie zawsze jest bezpieczne piesi, rowerzyści skrzyżowanie itd..., coż wkońcu to wyprzedzany samochód widzi więcej drogi przed sobą - w takich wypadkach staram się jechać tak żeby nie dopuścić do wyprzedzenia dopuki sytuacja stanie się na tyle bezpieczna żeby to zrobić co oczywiście często wywołuje złość jadących za mną ;) (choć muszę przyznać że nie należę do kierowców którzy się ślimaczą na drodze) no i oczywiście norma to zjechanie jadącym z przeciwka co szczególnie dotyczy to kierowców w większych samochodach ;)
Autor(ka): Piotr
Data nadesłania:
  22.04.2009 02:01
Ja myślę że dobrym pomysłem jest mignięcie światłami drogowymi przy rozpoczynaniu wyprzedzania. osoba wyprzedzana zdaje sobie sprawę z tego że jest wyprzedzana ( i nie zacznie np. w tym czasie wyprzedzać innego samochodu) a ponad to już ze 2 razy zdarzyło się że dzięki temu zauważyłem wcześniej nadjeżdżającego nieoświetlonego rowerzystę (w nocy) z przeciwka
Autor(ka): knyp
Data nadesłania:
  25.04.2009 17:44
Patrzcie na lusterka... Uwaga, motorzysci są wszędzie!!! Jeżeli chodzi o "miganie światłami" to NIE załatwia sprawy(szczególnie w słoneczny dzień). Jak nie widzisz dobrze pobocza to zwolnij! Ostatnio coraz częściej zauważam, że kierowcy nie używają kierunkowskazów(w tym policja również-im w końcu wolno wszystko, chyba zaczne z kamerą jeździć). A jak już niektorzy użyją, to pożal się... Proponuje conajmniej 3sek wcześniej wyświetlać kierunkowskaz, co daje możliwości odpowiedniej reakcji kierowców, którzy akuratnie Ciebie wyprzedzają, bądź kiedy to Ty wyprzedzasz-zasygnalizuj to innym na drodze, że masz w planach przemyślany manewr, aby oni też mogli to wziąść pod uwagę.
Pozatym z mojej wlasnej praktyki, a troche już jeżdzę, moim zdaniem b.dobrym zwyczajem, za co zawsze dziękuje kierunkowskazami(lub awaryjnymi) kierowcom tirów, lub autobusów jest sygnalizacja wolnego miejsca na wyprzedzanie poprzez prawy kierunkowskaz(Dziękuje raz jeszcze wszystkim, którzy stosują tą zasadę).
A i jeszcze jedno... kiedy kogos wyprzedzacie nie dojeżdzajcie do niego na tyle blisko, że gdyby puścił nogę z gazu to zaczelibyście go pchać... stosunkowo wcześniejsza zmiana pasa ruchu na sąsiedni pozwala zauważyć wcześniej takie rzeczy jak wysepka czy nadjeżdzający samochód. Zawsze wyprzedzam z redukcją rzecz jasna i w pełni popieram światła 24h. Pozdrowienia dla wszystkich kierowców(pań i panów);
Autor(ka): w11
Data nadesłania:
  30.10.2009 19:59
Jak ja widzę tych wyprzedzających na trzeciego... to zawsze myślę, że mają już dzień dziecka, ojca, mamy itp, ale niedługo dojdzie im kolejne święto... obchodzone pierwszego listopada.
Ludzie pomyślcie trochę.............
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Nowy system podwójnych wtryskiwaczy w silnikach Nissana

Nowy system podwójnych wtryskiwaczy w silnikach Nissana

Nissan Motor Co., Ltd. poinformowała o opracowaniu systemu ... » ...więcej
SkÄ…d bierze siÄ™ moment obrotowy

SkÄ…d bierze siÄ™ moment obrotowy

Jednym z ważniejszych (o ile nie najważniejszym) parametre... » ...więcej
Head-up Display czyli wskaźniki na szybie

Head-up Display czyli wskaźniki na szybie

Bardzo często zdarza się, że technologie zastrzeżone dot... » ...więcej
Tempomat - niezbędne wyposażenie czy gadżet?

Tempomat - niezbędne wyposażenie czy gadżet?

Swój kolejny artykuł postanowiłem poświęcić praktyczne... » ...więcej
Po zmroku

Po zmroku

Pomimo, że do większości wypadków dochodzi w ciągu dnia, to zdarzenia drogowe w warunkach no... » ...więcej
Ruch na skrzyżowaniach bezkolizyjnych

Ruch na skrzyżowaniach bezkolizyjnych

CzÄ™sto poruszajÄ…c siÄ™ po drogach, na których istniejÄ... » ...wiÄ™cej
Bój się wiatru!

Bój się wiatru!

W czasie gdy dwukrotnie roÅ›nie prÄ™dkość wiatru, siÅ‚a jego nacisku na samochód zwiÄ™ksza siÄ... » ...wiÄ™cej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia