samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Nowy Lexus IS 250 Cabrio

Informacja prasowa / Autor: MotoTarget.pl / Data: 2009-06-30

Prace nad nowym modelem Lexusa IS 250C z nadwoziem typu coupe/kabriolet były prowadzone pod hasłem „samochód otwarty”. Reprezentuje on tradycyjne wartości Lexusa: najwyższy poziom prestiżu, wysoką jakość i innowacyjne rozwiązania techniczne.

 

Nowy Lexus IS 250 Cabrio

Szczególny nacisk został położony na spotęgowanie uczuć radości i wolności, które od zawsze towarzyszą podróżowaniu samochodami z rozkładanym dachem. Model IS 250C został wyposażony w, najszybciej na świecie działający, trzyczęściowy dach. Nowy Lexus rodziny IS charakteryzuje się poziomem hałasu i drgań takim jak w modelu IS w wersji sedan oraz elegancją stylowego, komfortowego i doskonale wykończonego kabrioletu.

 

Samochód został tak zaprojektowany, aby zapewniał użytkownikom niski poziom hałasu i brak zawirowań powietrza podczas jazdy ze złożonym dachem. Tak jak w przypadku każdego Lexusa, IS 250C charakteryzuje się bogatym wyposażeniem standardowym, zawierającym największą, w tej klasie pojazdów, liczbę układów bezpieczeństwa czynnego i biernego. Doskonała ergonomia miejsca kierowcy została uzupełniona przez cały szereg nowych cech.

 

Nowy Lexus IS 250 Cabrio

Zmodyfikowany zestaw wskaźników zapewnia lepszą czytelność podczas jazdy ze złożonym dachem, a układy klimatyzacji i audio w sposób automatyczny dopasowują się do warunków jazdy – ze złożonym lub rozłożonym dachem. Nowy Lexus IS 250C to bezkompromisowe piękno i poziom dopracowania. Takiego przywiązania wagi do szczegółów nie można znaleźć w żadnym innym samochodzie z nadwoziem typu kabriolet z segmentu Premium D. Żaden inny również nie jest tak stylowy i dojrzały.

 

Wzornictwo

Pokrywa silnika, lampy przednie, klamki drzwi i lusterka pochodzą z wersji sedan. Wyjątkowy styl IS 250C odróżnia go od typowych samochodów z nadwoziem kabriolet. Elementy poszycia nadwozia zostały przeprojektowane. Dzięki temu doskonale pasują do nowego, trzyczęściowego składanego dachu wykonanego ze stopu aluminium. Nowy, lekki, wykonany ze stopu aluminium, składany dach charakteryzuje się najkrótszym na świecie czasem składania i rozkładania. Każda z tych czynności trwa tylko 20 sekund.

 

Nowy Lexus IS 250 Cabrio

Mechanizm trzyczęściowego dachu składa się ze szkieletu wykonanego z czterech elementów, 15 silników elektrycznych i 37 czujników, co zapewnia płynne i ciche działanie. Aby rozłożyć lub złożyć dach wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na desce rozdzielczej. Niebywale cicho pracujący mechanizm wyposażony został w funkcję „roof brake”, która spowalnia proces rozkładania dachu, kiedy jego krawędź zbliża się do szyby przedniej. Podczas składania lub rozkładania dachu, górna krawędź pokrywy bagażnika wysuwa się poza obrys tylnego zderzaka. Z tego powodu system został wyposażony w czujniki odległości wbudowane w tylny zderzak, których zadaniem jest wykluczenie ryzyka uszkodzenia elementów systemu w czasie działania. Szkła zestawu wskaźników zostały zmienione tak, aby poprawić widoczność podczas jazdy ze złożonym dachem.

 

Wzrósł kontrast oświetlenia LED, a przenikalność szkieł została zmniejszona z 30% na 20%. Zwarta konstrukcja mechanizmu składającego dach pozwoliła na znaczne zwiększenie pojemności bagażnika – pojemność bagażnika należy do największych w klasie, poszerzenie otworu drzwi przednich, łatwy dostęp do foteli tylnych, a także zwiększenie ilości miejsca dla pasażerów podróżujących na tylnych fotelach.

Dopracowanie

Nowy Lexus IS 250 Cabrio
Model IS 250C został tak zaprojektowany, aby uzyskując najmniejszy możliwy współczynnik oporu powietrza – 0,29 z rozłożonym dachem – zapewniał minimalne zawirowania powietrza wewnątrz kabiny podczas jazdy z otwartym dachem. Inżynierowie Lexusa skoncentrowali się na uzyskaniu wyjątkowo niewielkich zawirowań powietrza wokół twarzy, barków i nóg podróżnych.

Dzięki zwiększeniu sztywności nadwozia, modernizacji zawieszenia i elementów wygłuszających, IS 250C charakteryzuje się prawie takim samym poziomem hałasu i drgań co model IS z nadwoziem typu sedan. Układ klimatyzacji specjalnie dopasowano do potrzeb jazdy ze złożonym dachem. Poprawiono funkcję sterowania temperaturą, która podlega mniejszym wahaniom oraz podniesiono poziom komfortu pasażerów. Prędkość nadmuchu powietrza, temperatura i tryb nawiewu regulowane są w sposób automatyczny. Prędkość nawiewu jest regulowana w zależności od temperatury panującej na zewnątrz pojazdu i prędkości jazdy. Temperatura powietrza dostarczanego do kabiny jest regulowana w zależności od temperatury panującej na zewnątrz pojazdu, poziomu nasłonecznienia i prędkości jazdy.

 

Nowy Lexus IS 250 Cabrio

Zarówno standardowy zestaw z 8 głośnikami o mocy 246 W jak i zestaw Mark Levinson® Premium Surround System o mocy 365 W wyposażony w 12 głośników zostały wyposażone w korektor, który zapewnia odpowiednią jakość dźwięku bez względu na to czy dach jest złożony czy też rozłożony. Korektor w sposób automatyczny reaguje na zmianę niskich tonów podczas jazdy ze złożonym dachem.

 

Osiagi

Układ napędowy nowego Lexusa IS 250C składa się z bardzo płynnie pracującego, 2,5-litrowego silnika V6 o mocy 153 kW/208 KM oraz 6-stopniowej automatycznej skrzyni biegów wyposażonej w dźwignie sterujące – łopatki – umieszczone za kierownicą. Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,0 sekund i osiąga prędkość maksymalną 210 km/h. W cyklu mieszanym zużycie paliwa wynosi 9,3 l/100km a emisja CO2 219 g/km.

Jazda nowym samochodem z nadwoziem typu coupe/kabriolet dostarcza sportowych wrażeń. W IS 250C zastosowano zawieszenie podobne do tego w wersji sedan. Zawieszenie przednie tworzą dwa wahacze rozwidlone, natomiast tylne oparte jest o układ wielowahaczowy. Wprowadzono w nich jednak szereg zmian, których celem było poprawienie komfortu jazdy tak, aby pasował on do kabrioletu. Dodatkowo zawieszenie musiało zachować odpowiednią dynamikę pracy bez względu na to, czy dach jest złożony czy rozłożony. W celu zwiększenia sztywności nadwozia, odporności na zderzenia lub przewrócenia pojazdu oraz ograniczenia drgań układu kierowniczego i możliwości kontrolowania zachowania nadwozia wprowadzono szereg zmian w szkielecie nadwozia IS 250C.

W nowym kabriolecie Lexusa IS 250C wykorzystano najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego dostępnego w tym segmencie samochodów: nowoczesny zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM), układ stabilizacji toru jazdy (VSC) uwzględniający specyfikę nadwozia otwartego i opracowany z myślą o skróceniu drogi hamowania na nawierzchniach o różnej przyczepności. Ponadto nowy kabriolet wyposażony jest w zmodernizowany układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) wyposażony w funkcje przygotowania pasów bezpieczeństwa do zadziałania, wczesnego hamowania oraz hamowania awaryjnego, a także w dwustopniowe czołowe poduszki powietrzne (SRS) z dodatkową dwukomorową poduszką powietrzną pasażera. Dostępny jest również cały szereg układów wspomagających kierowcę. Należą do nich: przednie i tylne czujniki parkowania, układ ułatwiający parkowanie (Lexus Parking Assist), adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości jazdy (ACC) i układ monitorujący ciśnienie w ogumieniu.

Źródło: Toyota, fot. Lexus, MotoTarget.pl

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Nowy Volkswagen Golf Cabrio

Nowy Volkswagen Golf Cabrio

Nowy Volkswagen Golf Cabrio został zaprezentowany na Genewskim Salonie Samochodowym. To czteroos... » ...więcej
Odnowiony Lexus IS F w Paryżu

Odnowiony Lexus IS F w Paryżu

Lexus IS F w wersji na rok 2011 przeszedł delikatną kurację odmładzającą. » ...więcej
Lexus CT 200h - oficjalne zdjęcia

Lexus CT 200h - oficjalne zdjęcia

CT 200h jest pierwszym 5-drzwiowym kompaktowym samochodem... » ...więcej
Jazda z wiatrem we włosach - Infiniti G Cabrio

Jazda z wiatrem we włosach - Infiniti G Cabrio

Kuszący wygląd oraz bezkompromisowe rozwiązania sprawi... » ...więcej
Nowy Golf Cabriolet debiutuje z klasycznym, miękkim dachem

Nowy Golf Cabriolet debiutuje z klasycznym, miękkim dachem

Volkswagen wprowadził na rynek nową generację bestsell... » ...więcej
Nowy silnik w Nowym Masterze

Nowy silnik w Nowym Masterze

Renault oferuje nowy silnik wysokoprężny 2.3 dCi (typ M9T) w Nowym Masterze. Silnik cechuje s... » ...więcej
Nowy Mercedes-Benz SLK

Nowy Mercedes-Benz SLK

Nowy Mercedes-Benz SLK jest o 25% bardziej wydajny paliwowo od swojego poprzednika, a to dzięki ... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia