samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Autem na wakacje, ale tylko z dobrym ubezpieczeniem

Informacja prasowa / Data: 2010-06-25

Osoby wybierające się na wakacje często pomijają problematykę ubezpieczeń swojego pojazdu, twierdząc, że przecież im to nie jest potrzebne. Jednak dobre ubezpieczenie komunikacyjne to podstawa bezpiecznego wyjazdu. O czym warto pamiętać zanim wybierzemy się na wakacje własnym pojazdem? Czy wystarczy nam standardowe OC wybierając się do innego kraju Unii Europejskiej? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając aktualną polisę ubezpieczeniową? Co potrzebujemy, kiedy wyjeżdżamy do kraju spoza UE?

Kiedy podróżujemy na terytorium Polski sprawa jest dość oczywista. Niezbędna jest polisa OC (ubezpieczenie obowiązkowe), oraz dla chętnych AC i NNW. Autocasco pokryje koszt naprawy, gdy spowodujemy stłuczkę, samochód zostanie uszkodzony przez czynniki zewnętrzne lub nastąpi jego kradzież. Polisa NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) pozwoli na wypłatę odszkodowania w przypadku poniesionych obrażeń fizycznych kierowcy i pasażerów.

Wyjeżdżamy poza granice Polski

Na szczęście dla kierowców i właścicieli pojazdów weszły w życie ujednolicone rozwiązania ubezpieczeniowe na terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, czyli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) oraz w Szwajcarii, Chorwacji i Andorze. Dzięki wprowadzonym zmianom, podróżujący własnym samochodem do któregoś z tych krajów, nie muszą posiadać Zielonej Karty,. „Jest to bardzo ważne gdy spowodujemy stłuczkę za granicą. Mamy wtedy ten komfort, że OC uprawniające do podróżowania po Polsce, pokryje także szkody wyrządzone obywatelowi lub obywatelom innego państwa. Zwalnia nas także z konieczności zakupu Zielonej Karty, która coraz częściej jest płatna” - mówi Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń portalu www.ubezpieczenie.pl.

Poza Unią Europejską

Jeśli wybieramy się w podróż poza kraje należące do UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezbędna jest Zielona Karta - czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jego cena jest zależna głównie od pojemności silnika i okresu, na jaki będzie wykupiona (od 15 dni do 1 roku). Posiadanie Zielonej Karty oznacza dla kierującego, że jego odpowiedzialność jest ubezpieczona zgodnie z wymogami prawa ubezpieczeniowego odwiedzanego kraju.

Niezależnie od tego gdzie jesteś

Ale co w sytuacji, gdy sprawca wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia lub musimy naprawić swój samochód? „W razie problemów z ustaleniem sprawcy wypadku lub poważnej awarii naszego auta jedynym naszym ratunkiem jest polisa Autocasco. To ona stanowi główne źródło finansowania naprawy samochodu. Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jednak jest bardzo pomocne i zaoszczędzi nam bardzo wielu problemów” – dodaje. Drobne usterki, jak spalona żarówka czy przebita opona, nie będą pokrywane przez któregokolwiek z ubezpieczycieli, dlatego też w razie pojawienia się drobnych problemów z samochodem musimy być przygotowani na ich opłacenie z własnych środków.

Warto się także zastanowić nad zakupem Car Assistance (CA), które zafunduje nam zakwaterowanie na czas likwidacji uszkodzeń, powrotu do miejsca zamieszkania lub wynajęcia samochodu zastępczego na czas, kiedy nasz pojazd będzie w warsztacie. Przy jej zakupie warto dokładanie sprawdzić na terenie jakich państw będzie mogła nam pomóc, gdyż nie wszyscy ubezpieczyciele w ofercie CA pokrywają wszystkie kraje.

„Przed wyjazdem obowiązkiem każdego kierowcy czy właściciela pojazdu jest dokładne zapoznanie się z posiadaną polisą. Dobrze wiedzieć, co nasz ubezpieczyciel nam zaoferuje, kiedy spotka nas nieszczęście w czasie podróży, zwłaszcza kiedy będziemy poza granicami Polski” – dodaje Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń na portalu www.ubezpieczenie.pl.

Portal Ubezpieczenie.pl jest własnością GrECo Group, międzynarodowego lidera sprzedaży polis komunikacyjnych, m.in. na rynkach węgierskim i czeskim. Portal oferuje porównywarkę najlepszych ofert popularnych towarzystw oraz umożliwia zakup ubezpieczenia przez Internet.

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
RCZ Limited Edition tylko dla 200 szczęśliwców

RCZ "Limited Edition" tylko dla 200 szczęśliwców

Peugeot wprowadza do sprzedaży limitowaną serię modelu RC... » ...więcej
Oferta FIAT bez VAT dla każdego - nie tylko dla firm

Oferta "FIAT bez VAT" dla każdego - nie tylko dla firm

Fiat Auto Poland przygotował kolejną ciekawą akcję pr... » ...więcej
Wakacyjna podróż - obowiązkowo z przebojami pop

Wakacyjna podróż - obowiązkowo z przebojami pop

Wakacje już niebawem, więc aby podróż upłynęła nam... » ...więcej
Ubezpieczenie Autocasco

Ubezpieczenie Autocasco

Ubezpieczenie Autocasco zwane w skrócie AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Zabezpiecza ona na... » ...więcej

3 sposoby jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta? Odpowiedź w st... » ...więcej

Opony typu premium vs opony NO Name – czy tania opona jest koniecznie dużo gorsza od opony drogiej?

Opony możemy podzielić nie tylko ze względu na producenta, ale też na klasę cenową. Pod tym względem wyróżnia się trzy kategorie – najtańszą wersją opon są te klasy budżetowej, lepsze opony to te klasy medium, natomiast najdroższe ogumienie należy... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia