Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100499,t-autem_na_wakacje,_ale_tylko_z_dobrym_ubezpieczeniem.html
Informacja prasowa / Data: 2010-06-25

Autem na wakacje, ale tylko z dobrym ubezpieczeniem

Informacja prasowa

Osoby wybierające się na wakacje często pomijają problematykę ubezpieczeń swojego pojazdu, twierdząc, że przecież im to nie jest potrzebne. Jednak dobre ubezpieczenie komunikacyjne to podstawa bezpiecznego wyjazdu. O czym warto pamiętać zanim wybierzemy się na wakacje własnym pojazdem? Czy wystarczy nam standardowe OC wybierając się do innego kraju Unii Europejskiej? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając aktualną polisę ubezpieczeniową? Co potrzebujemy, kiedy wyjeżdżamy do kraju spoza UE?

Kiedy podróżujemy na terytorium Polski sprawa jest dość oczywista. Niezbędna jest polisa OC (ubezpieczenie obowiązkowe), oraz dla chętnych AC i NNW. Autocasco pokryje koszt naprawy, gdy spowodujemy stłuczkę, samochód zostanie uszkodzony przez czynniki zewnętrzne lub nastąpi jego kradzież. Polisa NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) pozwoli na wypłatę odszkodowania w przypadku poniesionych obrażeń fizycznych kierowcy i pasażerów.

Wyjeżdżamy poza granice Polski

Na szczęście dla kierowców i właścicieli pojazdów weszły w życie ujednolicone rozwiązania ubezpieczeniowe na terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, czyli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) oraz w Szwajcarii, Chorwacji i Andorze. Dzięki wprowadzonym zmianom, podróżujący własnym samochodem do któregoś z tych krajów, nie muszą posiadać Zielonej Karty,. „Jest to bardzo ważne gdy spowodujemy stłuczkę za granicą. Mamy wtedy ten komfort, że OC uprawniające do podróżowania po Polsce, pokryje także szkody wyrządzone obywatelowi lub obywatelom innego państwa. Zwalnia nas także z konieczności zakupu Zielonej Karty, która coraz częściej jest płatna” - mówi Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń portalu www.ubezpieczenie.pl.

Poza Unią Europejską

Jeśli wybieramy się w podróż poza kraje należące do UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezbędna jest Zielona Karta - czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jego cena jest zależna głównie od pojemności silnika i okresu, na jaki będzie wykupiona (od 15 dni do 1 roku). Posiadanie Zielonej Karty oznacza dla kierującego, że jego odpowiedzialność jest ubezpieczona zgodnie z wymogami prawa ubezpieczeniowego odwiedzanego kraju.

Niezależnie od tego gdzie jesteś

Ale co w sytuacji, gdy sprawca wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia lub musimy naprawić swój samochód? „W razie problemów z ustaleniem sprawcy wypadku lub poważnej awarii naszego auta jedynym naszym ratunkiem jest polisa Autocasco. To ona stanowi główne źródło finansowania naprawy samochodu. Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jednak jest bardzo pomocne i zaoszczędzi nam bardzo wielu problemów” – dodaje. Drobne usterki, jak spalona żarówka czy przebita opona, nie będą pokrywane przez któregokolwiek z ubezpieczycieli, dlatego też w razie pojawienia się drobnych problemów z samochodem musimy być przygotowani na ich opłacenie z własnych środków.

Warto się także zastanowić nad zakupem Car Assistance (CA), które zafunduje nam zakwaterowanie na czas likwidacji uszkodzeń, powrotu do miejsca zamieszkania lub wynajęcia samochodu zastępczego na czas, kiedy nasz pojazd będzie w warsztacie. Przy jej zakupie warto dokładanie sprawdzić na terenie jakich państw będzie mogła nam pomóc, gdyż nie wszyscy ubezpieczyciele w ofercie CA pokrywają wszystkie kraje.

„Przed wyjazdem obowiązkiem każdego kierowcy czy właściciela pojazdu jest dokładne zapoznanie się z posiadaną polisą. Dobrze wiedzieć, co nasz ubezpieczyciel nam zaoferuje, kiedy spotka nas nieszczęście w czasie podróży, zwłaszcza kiedy będziemy poza granicami Polski” – dodaje Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń na portalu www.ubezpieczenie.pl.

Portal Ubezpieczenie.pl jest własnością GrECo Group, międzynarodowego lidera sprzedaży polis komunikacyjnych, m.in. na rynkach węgierskim i czeskim. Portal oferuje porównywarkę najlepszych ofert popularnych towarzystw oraz umożliwia zakup ubezpieczenia przez Internet.