samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

30 lat sukcesów i prymatu Fiata Pandy.

Informacja prasowa / Data: 2010-03-24

Model Fiat Panda kończy 30 lat i z 6 milionami zarejestrowanych sztuk stał się najliczniej sprzedawanym samochodem w kategorii aut miejskich.

Fiat Panda

o nadzwyczajne wydarzenie świętowano podczas pierwszego dnia Salonu w Genewie 2010, gdzie nie zabrakło tortu ze świeczkami na tej samej scenie, na której samochód zadebiutował w roku 1980, rozpoczynając swoją długą drogę sukcesów i prymatów.

Model "Panda" jest uwieńczeniem dorobku Fiata, który w historii motoryzacji i włoskiego kanonu prezentuje nowy i niepowtarzalny sposób podejścia i pojmowania codziennego korzystania z samochodu, czyniąc go bardziej bezpośrednim, swobodniejszym, łatwiejszym. Oto, dlaczego, z upływem czasu, nazwa Panda stała się nieomal osobną marką, pełną emocjonalnego ładunku, z którą włoscy i europejscy miłośnicy czterech kółek byli i są nadal bardzo mocno związani.

Jako następca uznanego bestsellera, nowy Fiat Panda debiutuje we wrześniu 2003 roku. Ma nie tylko tę samą nazwę, ale także „ducha" swego słynnego poprzednika, prezentując we współczesny sposób wszystkie wartości modelu, które w zbiorowym odczuciu uczyniły z niego prawdziwą ikonę. W ten sposób narodził się samochód, który w ciągu 6 lat stał się bezdyskusyjnym liderem segmentu: wystarczy wspomnieć, że od rozpoczęcia sprzedaży do dzisiaj zostało wyprodukowanych ponad 1,5 miliona sztuk, a rok 2009 zamknął się rekordową sprzedażą w ilości 300 000 sztuk.

Handlowemu sukcesowi nowego Fiata Panda towarzyszyło zdobycie wielu międzynarodowych nagród, w tym prestiżowej "Car of The Year 2004", która po raz pierwszy została przyznana samochodowi z tego segmentu. Ponadto, samochód ten wyróżnił się w swym segmencie dzięki ustanowieniu kilku rekordów: na przykład, był to pierwszy kompaktowy samochód (o długości poniżej 4 metrów) produkowany w dużej ilości, który został wyposażony w jednostkę napędową diesel (1986). Także w ramach tej kategorii był to pierwszy samochód, w którym zastosowano integralny napęd (1983), a także, który oferował gamę silników przyjaznych środowisku i ekonomicznych pod kątem zużycie paliwa (w roku 1990 rozpoczęto sprzedaż Pandy Elettra, jednego z pierwszych samochodów z napędem elektrycznym). Ponadto, w roku 2004, dwa samochody Panda 4x4 były bohaterami pełnego ryzyka testu drive, rozpoczętego w Katmandu (Nepal) i zakończonego w wysuniętej bazie Everestu: po raz pierwszy mały samochód "off-road" dotarł do tej bazy położonej na wysokości 5200 metrów. Jest to tym bardziej zadziwiające, jeśli zważy się na fakt, że te dwa samochody zostały przygotowane jedynie przez dokonanie pewnych zmian w oprogramowaniu centralki sterującej silnikiem, w celu dostosowania jej do użycia benzyny dostępnej w danym regionie.

I jeszcze ciekawostka. Podczas, gdy 30 lat temu, we Włoszech, urzędnik średniego szczebla potrzebował 9 miesięcznych pensji, aby sobie pozwolić na kupno Pandy (3 700 000 Lirów), dzisiaj wystarczy sześć pensji na ten sam zakup. To doskonale obrazuje, jak Fiat Panda potrafił dostosować się do zmieniających się czasów, tak ze względu na funkcjonalność, jak i na stosunek jakości do ceny. Zresztą model Panda nie jest to tylko „zwyczajny" samochód miejski, ale jest to prawdziwa "platforma", na której Fiat stworzył całą rodzinę samochodów, charakteryzujących się technologią i dbałością o szczegóły dostępne w wyższych segmentach.

Na zakończenie, należy przypomnieć, że ostatnio Fiat Panda został odnowiony dzięki lekkiemu i umiejętnemu "makijażowi", nigdy przy tym nie rezygnując ze sztandarowych cech super-kompaktowego Fiata: innowacyjnego wzornictwa, zaawansowanej i dostępnej dla wszystkich, technologii, inteligentnym rozwiązaniom upraszczającym i usprawniającym prowadzenie samochodu. Dzisiaj nowa gama dysponuje silnikami tradycyjnymi na benzynę i olej napędowy, o mocy od 54 do 100 KM lub zasilane paliwami alternatywnymi (metan i GPL), które mogą współpracować z mechanicznymi lub sekwencyjnymi zrobotyzowanymi (Dualogic) skrzyniami biegów. Oprócz wersji z napędem przednim lub integralnym, który może być wyposażony w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego (Electronic Locking Differential) w połączeniu z ESP (Electronic Stability Program).

Nie należy zapominać o licznych seriach specjalnych, które powstały na bazie nowego samochodu: od Panda Monster 4x4, owocu współpracy Fiata i Ducati (2006), do Pandakar, która uczestniczyła w rajdzie cieszącym się dużym zainteresowaniem w roku 2007; od Pandy Capri, która w roku 2006 „obsługiwała" na zasadzie wyłączności znaną wyspę, do dedykowanej mamom Pandy Mamy, o bogatym wyposażeniu seryjnym dla bezpiecznego przewozu najmniejszych dzieci; od Pandy Alessi, będącej prawdziwym designerskim gadżetem/cackiem, aż do dwóch ostatnich wersji 4x4 Glam i Adventure (2009).

Źródło: Fiat, fot. Fiat

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Premiera handlowa Fiata Punto Evo

Premiera handlowa Fiata Punto Evo

Nowy Fiat Punto Evo wchodzi oficjalnie do sprzedaży na rynk... » ...więcej
Europejski debiut Fiata 500C by Diesel.

Europejski debiut Fiata 500C by Diesel.

Mediolańskie Targi Meblowe (Milan Furniture Fair), któr... » ...więcej
35 lat tyskiego zakładu Fiat Auto Poland

35 lat tyskiego zakładu Fiat Auto Poland

Dokładnie 18 września 1975 roku z nowo zainstalowanych ... » ...więcej
Ceny Fiata Punto Evo na rynku polskim.

Ceny Fiata Punto Evo na rynku polskim.

Fiat Auto Poland opublikował cennik nowego Fiata Punto Evo. » ...więcej
Statoil dba o bezpieczeństwo dzieci już od 10 lat

Statoil dba o bezpieczeństwo dzieci już od 10 lat

„Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze” – pod ... » ...więcej
Czas świętować: Chevrolet kończy 100 lat

Czas świętować: Chevrolet kończy 100 lat

W 2011 roku Chevrolet świętuje stulecie swojego istnien... » ...więcej
Stylistyka Fiata Punto Evo inspiracją dla zespołu FIAT Yamaha Team podczas zawodów Moto GP na torze Estoril.

Stylistyka Fiata Punto Evo inspiracją dla zespołu FIAT Yamaha Team podczas zawodów Moto GP na torze Estoril.

Podczas wyścigu motocyklowego z cyklu Moto GP na torze Estoril, 4 października 2009, zespół FIAT Yamaha Team zaprezentował nowe barwy motocykli, dla których inspiracją był nowy produkt FIAT... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia