samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Budowa pojazdu samochodowego

Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-08-16

W budowie pojazdu samochodowego wyróżnić można kilka niezbędnych podzespołów. Są w tej grupie elementy umożliwiające poruszanie się pojazdu, zespoły umożliwiające zatrzymanie pojazdu, jak i elementy umożliwiające prowadzenie samego pojazdu. Właśnie te elementy zostały opisane w tym artykule.

Elementy umożliwiające rozpędzenie pojazdu

Silnik

Przekrój pojazdu samochodowego

Zazwyczaj jest to silnik spalinowy chociaż występują też silniki elektryczne. Zadaniem silnika jest zamiana pewnego rodzaju energii ,np. energii zawartej w paliwie na energie mechaniczną. Inaczej mówiąc ma zadanie wytworzenie momentu obrotowego umożliwiającego poruszanie się pojazdu. Silnik spalinowy cechuje się takimi parametrami jak pojemność, moc, moment obrotowy. W skład silnika należy również wliczyć kilka układów, bez których jego praca nie byłaby możliwa. Są to takie układy jak:

Układ chłodzenia- co prawda układ chłodzenia nie należy do elementów, które bezpośrednio wpływają na napęd pojazdów jednak jest on elementem dość ważnym w budowie samochodu bez którego niemożliwa był by praca silnika pojazdu. Układ chłodzenia ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej temperatury podczas pracy silnika. Możemy rozróżnić układ chłodzenia pośredni i bezpośredni.

Silnik spalinowy Silnik spalinowy

W bezpośrednim układzie chłodzenia silnik chłodzony jest za pomocą „owiewającego” go strumienia powietrza, którego obieg może byś wymuszony (wiatrak) lub samoistny np. spowodowany ruchem pojazdu.

Natomiast w pośrednim układzie chłodzenia silnik chłodzony jest za pomocą cieczy które chłodzona jest strumieniem powietrza.

Układ smarowania - układ ten również nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za poruszanie się pojazdu jednak tak samo jak w przypadku układu chłodzenia umożliwia pracę silnika. Zadaniem układu smarowania jest dostarczenie czynnika smarującego (najczęściej oleju) we wszystkie miejsca, w których występuje tarcie. Jest do dość ważny układ nie tylko dla silnika lecz również dla skrzyni biegów oraz innych podzespołów.

Układ zapłonowy - jest układem występujący w silnikach spalinowych, odpowiedzialnym za prawidłowy zapłon mieszanki paliwowo powietrznej, oraz za prawidłowy przebieg procesu spalania.

Układ zasilania - jest układem odpowiedzialnym za doprowadzenie czynnika zasilającego (paliwa) od zbiornika paliw do jednostki napędowej oraz za zapewnienie odpowiedniej dawki paliwa koniecznej do uzyskania odpowiedniego składu mieszanki paliwowo-powietrznej.

Układ rozrządu - układ ten jako dość ważny silnika spalinowego odpowiedzialny jest za doprowadzenie powietrza lub mieszanki paliwowo powietrznej do komory spalania, oraz jak najszybsze i prawidłowe odprowadzenie z niej spalin.

Układ napędowy

Skrzynia biegów Skrzynia biegów

Układ napędowy jest układem odpowiedzialnym za przekazanie momentu napędowego wytworzonego przez silnik do kół pojazdu. W skład układu napędowego wchodzi:

Skrzynia biegów - odpowiedzialna jest za zmianę przełożenia, a tym samym za dostosowanie prędkości samochodu do obrotów wału korbowego silnika.

Sprzęgło - umożliwia rozłączenie napędu czyli odłączenie silnika od skrzyni biegów. Umożliwia to zmianę przełożeń oraz pomaga w płynnym ruszeniu pojazdu z miejsca.

Most napędowy przekazuje napęd ze skrzyni biegów na koła pojazdu. W skład mostu napędowego wchodzi przekładnia główna która zmniejsza wartość prędkości kół jezdnych względem prędkości wału napędowego oraz zwiększa wartość momentu napędowego przekazywanego na koła, mechanizm różnicowy mający za zadanie umożliwienie poruszania się kół osi napędowej z różną prędkością, półosi napędowych oraz wału napędowego, który występuje w pojazdach z napędem 4x4 bądź też pojazdach, w których konieczne jest przeniesienie napędu np. z przodu pojazdu na tylną oś bądź odwrotnie. Jego zadaniem jest przeniesienie momentu obrotowego ze skrzyni biegów do mostu napędowego.

Układ hamulcowy - umożliwia zatrzymanie pojazdu

Klocek hamulcowy Klocek hamulcowy

Zadaniem układu hamulcowego jest możliwie najszybsze,całkowite zatrzymanie pojazdu z każdej prędkości z jaką się porusza.

Układy hamulcowe mogą być wyposażone w dodatkowe układy takie jak np.ABS, które mogą wspomagać układ hamulcowy, a zarazem zmniejszają ryzyko wpadnięcia pojazdu w poślizg, a tym samym zwiększające bezpieczeństwo pasażerów.

Elementy umożliwiające jazdę i prowadzenie pojazdu

Zawieszenie przednie Zawieszenie przednie
Układ kierowniczy ma za zadanie umożliwienie zmiany kierunku jazdy na wybrany przez kierowcę. Układ kierowniczy dodatkowo może wyć wyposażony w wspomaganie, które ułatwia skręt kół w pojeździe poruszającego się z niewielką prędkością bądź też nieporuszającego się.

Zadaniem układu zawieszenia jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności kół pojazdu do nawierzchni. Układ zawieszenia ma również za zadanie połączenie pojazdu z kołami jezdnymi jak również jak najlepsze tłumienie drgań i nierówności podczas jazdy pojazdu. Zawieszenie powinno również zapewniać podróżnym odpowiedni komfort jazdy.

Nadwozie pojazdu

Obecnie wyróżnić można dwa typy nadwozi samochodowych pierwszym z nichnadwozie ramowe (rama pojazdu a do niej przymocowane wszystkie elementy karoserii). Drugi typ nadwozia to nadwozie samonośne, które nie posiada ramy.

Nadwozie Nadwozie
Niezależnie od zastosowanego rozwiązania nadwozie pojazdu pełni dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest zapewnienie całemu pojazdowi małych oporów aerodynamicznych. Drugą funkcją nadwozia jest ochrona kierowcy i pasażerów pojazdu podczas wypadku. Nadwozie pojazdu jest więc elementem bezpieczeństwa biernego.

Obecnie nadwozia pojazdu są tak projektowane aby pochłaniały jak najwięcej energii podczas zderzenia. Znajdują się w nim liczne strefy zgniotu, które nie pozwalają na złożenie się samochodu w „harmonijkę”poprzez kontrolowane (na ile to możliwe) odkształcanie się pojazdu.

Wasze komentarze:

Autor(ka): puppy89
Data nadesłania:
  02.01.2008 16:56
Świetna strona:D nawet dla kobiet:P
Autor(ka): Jaaaaaaaa34
Data nadesłania:
  16.04.2008 15:09
Ten tekst jest mi potrzebny do referatu z techniki;-) Dobry tekst.
Autor(ka): Ela
Data nadesłania:
  25.04.2008 21:10
dokładnie. Życie mnie zmusza do zapoznania się z wiedzą na temat samochodów i ich budowy.A jak dotąd to dla mnie wiedza tajemna była. Stronka w sam raz dla mnie.
Autor(ka): Jaga
Data nadesłania:
  25.08.2008 18:24
troszke mało wyczerpujący tekst ale stronka jest przydatna - to fakt ;]
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  29.10.2008 19:03
Genialna!!! Mimo, że jestem facetem, to z motoryzacją nic wspolnego nie miałem... Dzięki tej stronce to już nie jest czarna magia, ale wręcz coś interesującego, a przede wszystkim przystępnego.:)
Autor(ka): DearDevil
Data nadesłania:
  12.11.2008 17:15
malo na tej stronce jest sory
Autor(ka): BMW
Data nadesłania:
  28.11.2008 20:40
Bardzo mi się przydał ten tekst iż są mi potrzebne informacje o samochodzie do szkoły:))
Autor(ka): golden84
Data nadesłania:
  30.11.2008 22:02
fajnie i prosto napisane ;)
Szkoda ze tak mało :(
Autor(ka): dziewczę_81
Data nadesłania:
  15.12.2008 14:35
swietny artykul, co prawda krótki ale zacheca do dalszego zglebiania wiedzy; i cala stronka super! bede sie wczytywac! tym bardziej ze jestem zielona w "tych" kwestiach :)
Autor(ka): Bezimienny 642425
Data nadesłania:
  02.01.2009 15:08
Szczerze: dla kogoś kto nie ma pojęcia dla motoryzacji super a jesli potrzebujemy naprawdę wyczerpującej odpowiedzi troszkę za mało. Ale w zasadzie mało kto takiej wiedzy potrzebuje. Pozdrówka dla wszystkich!
Autor(ka): Sławek
Data nadesłania:
  26.02.2009 10:20
Bardzo Fajna strona,tym bardziej że w przyszłości chce iść na mechanika :)
Można się tu wiele nauczyć
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  19.03.2009 20:58
Fajna stronka dla niewtajemniczonych.
Autor(ka): konradi
Data nadesłania:
  04.04.2009 10:30
Przylaczam sie ..dobra robota duzo przydatnych i ciekawych artykulow ..tak trzymac :)
Autor(ka): xyz
Data nadesłania:
  04.05.2009 13:49
Stronka cudna, mozna sie wiele dowiedziec, jeszcze gdyby byly jakies obrazki (najlepiej flash) ilustrujace dzialanie to bylo by GIT ;]
Autor(ka): Paulina
Data nadesłania:
  17.05.2009 18:53
Bardzo przystępny język, szczególnie dla laików takich jak ja...kilka dobrych grafik, dzięki którym lepiej mogę zrozumieć to, co dotąd było dla mnie czarną magią...
Stronka po prostu świetna! :)
Autor(ka): kamil
Data nadesłania:
  04.06.2009 19:02
słabo słabo .... Mimo wszystko jedna z ciekawszych stron...
Autor(ka): Strazak
Data nadesłania:
  09.06.2009 15:52
strona jest bardzo przydatna jak i do referatow jak i nauki dla siebie bardzo polecam przyszlym mechanikom by zapoznali sie z ta strona
Autor(ka): Karosia
Data nadesłania:
  03.07.2009 21:19
no ciekawa stronka..musiałam coś z tego tematu przeczytać bo nic nie kumam, a gdy chłopak nadaje ciągle o tej dziedzinie...to nic nie kapuje..po prostu jestem tępa jak..hmmm..siekiera? może być.
Ale po prostu musiałam cos przeczytać. I proszę..jak znalazł. Chociaż czegos się nauczę..;)
Autor(ka): robol
Data nadesłania:
  12.01.2010 17:07
dzięki bardzo za prawie gotowy referat bardzo się przyda na konstrukcje pojazdów samochodowych
Autor(ka): KIFJSM
Data nadesłania:
  02.02.2010 20:58
WIĘCEJ NA TEMAT UKŁADU HAMULCOWEGO!!PLIS
Autor(ka): Łukasz
Data nadesłania:
  02.02.2010 23:28
Więcej o układzie hamulcowym znaleźć można w pozostałych artykułach na stronie Np:Układ hamulcowy - podstawowe informacje. Proponuje skorzystać z Mapy strony
Autor(ka): milka
Data nadesłania:
  08.03.2010 18:30
nie będę oryginalna "świetna strona". Potrzeba jeszcze tylko opisu poszczegulnych elementów tj.akumulator,chłodnica
Autor(ka): kostek
Data nadesłania:
  21.03.2010 11:20
super strona
Autor(ka): góra
Data nadesłania:
  05.05.2010 09:26
jasno i na temat ;)
Autor(ka): olejj
Data nadesłania:
  06.06.2010 18:55
krotko i na temat;d
o to chodzi;)
Autor(ka): dunin
Data nadesłania:
  16.06.2010 18:37
No tak, takie strony są potrzebne początkującym w temacie motoryzacji. Jednak jeżeli zdobywać oni będą wiedzę tak nasyconą nieścisłościami i błędami, to na prawdę przestanie mnie dziwić, dlaczego "baby" i "niedzielni kierowcy" jeżdżą w taki sposób, a nie inny.
Autor(ka): BrianOzw
Data nadesłania:
  16.09.2010 20:38
Na ogół interesuję się motoryzacją ale ta stronka jest bardzo ciekawa i dzięki niej wiem o wiele więcej rzeczy niż dotąd. Dzięki i Pozdro
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  05.12.2010 21:35
to jest trudne ale ciekawe
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  08.12.2010 09:02
Takie strony sa potrzebne w swiecie motoryzacij to jest bardzo ciekaweale trudne. Za to podoba mi sie ta strona jest bardzo cie kawe.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  21.12.2010 15:25
Bardzo mi się podoba idealny dla początkujących ;)
Autor(ka): wilku
Data nadesłania:
  13.01.2011 22:30
przydatny tekst przyda sie do referatu z zawodowego
Autor(ka): kamilaSz
Data nadesłania:
  08.01.2012 00:05
własnie takich informacji potrzebowałam. jasno, prosto, przejrzyscie. super, dzieki wielkie!
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Tabliczka znamionowa pojazdu

Tabliczka znamionowa pojazdu

Zgodnie z polskimi przepisami każdy pojazd powinien posiadać tabliczkę znamionową, w której pod... » ...więcej
Rusza projektowanie i budowa trasy S-8 Oleśnica - Syców

Rusza projektowanie i budowa trasy S-8 Oleśnica - Syców

5 listopada br. w siedzibie wrocławskiego oddziału GDDKiA ... » ...więcej
Opel podczas Salonu Samochodowego w Paryżu – emocje i podróżowanie ku przyszłości

Opel podczas Salonu Samochodowego w Paryżu – emocje i podróżowanie ku przyszłości

Rüsselsheim. Przy okazji dwóch światowych premier i kilku nowych, interesujących wariantów istniejących modeli Opel zaprezentuje swój koncept e-mobilności i wprawi emocje w ruch w Paryżu podczas Mondial de l’Automobile 2010 – najliczniej uczęszczanym salonie motoryzacyjnym na świecie (2‑... » ...więcej
Finansujemy zakup wymarzonego pojazdu

Finansujemy zakup wymarzonego pojazdu

Bardzo łatwo jest wybrać sobie wymarzony samochód. Gorzej... » ...więcej
Budowa opony samochodowej

Budowa opony samochodowej

Rola samochodowej opony jest często niedoceniana przez kierowców. Jednak jest to jedyny punkt styk... » ...więcej
Telefon komórkowy a bezpieczne prowadzenie pojazdu

Telefon komórkowy a bezpieczne prowadzenie pojazdu

Jadąc samochodem często spotyka się kierowce jadącego z ... » ...więcej
Rodzaje i budowa układu chłodzenia

Rodzaje i budowa układu chłodzenia

Dość ważnym układem umożliwiającym pracę silnika spal... » ...więcej
Polecamy porady
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia