samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

PrzeglÄ…d metod mycia samochodu

Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-10

Wydaje się, że umycie samochodu jest prostą czynnością. I w istocie tak jest. Jednak czynność tę możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z wyspecjalizowanych zakładów. Jakie są wady i zalety obu metod? Co należy wiedzieć o myjni samochodowej zanim zdecydujemy się skorzystać z jej usług? Czy wybrać myjnię ręczną czy automatyczną? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem sposobów mycia samochodu.

Myjemy sami

Technicznie rzecz biorąc samodzielne umycie samochodu nie nastręczy nam trudności. Jednak musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Sprawą o której najczęściej zapominamy lub ją bagatelizujemy jest wpływ środków myjących na środowisko naturalne. Mało kto zwraca uwagę na to, że chemikalia, które myją nasz samochód są zwykle spłukiwane do gleby zanieczyszczając ją. Tak więc przed decyzją o samodzielnym myciu samochodu powinniśmy upewnić się, że spłukana woda odpłynie do kanalizacji.

Decydując się na samodzielne mycie samochodu powinniśmy także zastanowić się nad doborem środków myjących. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju szampony, woski czy też mieszanki tych dwóch środków. Jeżeli dysponujemy ograniczonym czasem powinniśmy wybrać właśnie szampon z woskiem. Wtedy za jednym zamachem uda nam się samochód umyć i zabezpieczyć go przed działaniem szkodliwych warunków drogowych. Jednak efekty użycia oddzielnego szamponu i wosku są zwykle lepsze i bardziej długotrwałe.

Korzystamy z myjni

Jeżeli nie masz czasu czy ochoty na mycie samochodu skorzystaj z usług różnego rodzaju myjni samochodowych. Jak się okazuje ich zaletą jest nie tylko oszczędność naszego czasu.

Każda myjnia samochodowa musi zadbać o odpowiednie warunki mycia samochodu. Tak więc nie ma mowy wsiąkaniu chemikaliów do gleby. Myjnie najczęściej dysponują odpowiednimi, ogrzewanymi pomieszczeniami, które są niezbędne w zwłaszcza zimą.

Myjnia automatyczna Myjnia automatyczna

Korzystając z usług myjni możemy też zwykle być pewni, że jej pracownicy dużo lepiej znają się na myciu samochodu, tak więc samochód zostanie umyty lepiej w renomowanej myjni niż zrobilibyśmy to samemu. Również doświadczenie pracowników myjni jeżeli chodzi o dobór środków czyszczących ma spore znaczenie.

Cena usługi zależy oczywiście od jej zakresu (mycie, woskowanie, czyszczenie wnętrza) jednak zwykle jest dość przystępna.

Wydaje siÄ™ że na korzystaniu z usÅ‚ug myjni zawsze tracimy finansowo – czy jednak na pewno? GdybyÅ›my chcieli policzyć czas spÄ™dzony na myciu oraz koszt Å›rodków czyszczÄ…cych (które z pewnoÅ›ciÄ… kupimy drożej) może siÄ™ okazać, że tak naprawdÄ™ mycie samochodu w myjni siÄ™ po prostu opÅ‚aca.

Oczywiście musimy zwrócić uwagę na renomę myjni. Z pewnością zdarzają się takie zakłady gdzie samochód zostanie umyty byle jak, byle szybko. Ale możemy też znaleźć myjnie, dzięki której utrzymanie samochodu w czystości stanie się dla nas bardzo proste.

Rodzaje myjni

W myjni ręcznej nasz samochód zostanie umyty ręcznie. Zwykle dokładność takiego mycia jest bardzo dobra, ręczne mycie pozwala na dotarcie do wszelkich zakamarków. Dodatkowo pracownik myjący samochód może w każdej chwili ocenić jakość swojej pracy i się poprawić (co w przypadku myjni automatycznej nie jest takie oczywiste).

Myjnia automatyczna to myjnia w której nasz samochód umyją automaty. Jej zaletą jest szybkość działania. Natomiast nieco gorsza może okazać się jakość mycia. Może się także zdarzyć uszkodzenie lakieru spowodowane przez dość inwazyjne obracające się szczotki. Dość powiedzieć, że niektóre myjnie tego typu zalecają np. odkręcić antenę czy inne wystające elementy samochodu.

Ostatnio popularność zyskują myjnie bezdotykowe. W myjni takiej co prawda sami musimy umyć swój samochód, jednak proces ten jest maksymalnie uproszczony. Mamy do dyspozycji wysokociśnieniową myjkę, która pozwala pod dużym ciśnieniem najpierw umyć a później spłukać samochód. Najczęściej istnieje także możliwość skorzystania z odkurzacza.

Podsumowanie

OczywiÅ›cie wszystko co tutaj napisano na temat myjni dotyczy zakÅ‚adów renomowanych i profesjonalnych – wystrzegajmy siÄ™ raczej myjni niepewnych dziaÅ‚ajÄ…cych w spartaÅ„skich warunkach.

Jak się okazuje swój samochód możemy umyć sami, lecz także równie skutecznie zlecić jego umycie wyspecjalizowanym zakładom. Najczęściej nie zawiedziemy się efektem ich pracy. Tak więc wybór myć samemu czy zlecić tę czynność jest dość dowolny i zależy tylko od naszych chęci.

Zapraszamy na forum

Zapraszamy do dyskusji na nasze forum:

Gdzie myjecie samochód?

Wasze komentarze:

Autor(ka): Jaś32
Data nadesłania:
  20.08.2007 15:21
ja tam zawsze myje sam samochód nie ufam jakoś tym wszystkim myjnią. Wole zrobić to samo chociarz czasem może gorzej od nich
Autor(ka): Rupert88
Data nadesłania:
  01.07.2008 04:29
tekst dobry nie nażuca którą opcie mamy wybrać i sporo doradza pozdro :l
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  06.02.2009 22:08
Kto chce tylko umyć samochód by pojechać do kościoła to wybierze myjnie automatyczną. Ja wole sam myć auto, powoli i dokładnie potem ręczne woskowanie karoseri, czernidło na części platikowe, silikon na opony, kokpit spray do kabiny. JAK DBASZ TO MASZ!
Autor(ka): Sztasek
Data nadesłania:
  04.06.2010 15:38
Myjąc ręcznie wspaniale wcieramy resztki piachu w lakier. JAK DBASZ TAK MASZ !
Autor(ka): Chichcco
Data nadesłania:
  22.07.2010 15:59
to przed myCiem nalezy najpierw splukac woda dokladnie rzeby piasek zplynol trzeba byc ograniczonym czlowiekiem zeby myc odrazu
Autor(ka): buli
Data nadesłania:
  23.03.2014 01:59
Profesjonalnie zajmuję się nie tylko zwykłym myciem auta,ale również t.zw.ditailingiem.Mycie auta wbrew pozorom to bardzo skomplikowany proces.Nie każda myjnia oferuje usunięcięcie asfaltu z nadkoli, usunięcie owadów z maski i szyby, czy choćby profesjonalne położenie wosku.O dekontaminacji lakieru{ t.zw.glinkowanie) nie wspomnę.Poza tym przed woskowaniem trzeba lakier odtłuścić.Istnieje wiele rodzajów wosków - zależnie od stopnia zarysowania bądź oxydacji(czyli utlenienia)lakieru.Dobór wosku zależy od stopnia degradacji powłoki. Niekiedy nie obejdzie się bez polerki.Istnieje także możliwość polerowania lamp,malowania skór,regenaracji plastików,zaklejania ubytków w szybach po uderzeniu kamykiem, naprawę dziury w tapicerce fotela po żarku z papierosa.A ogólnie zmierzam do tego, iż mój przedmówca powinien najpierw nauczyć się pisowni języka polskiego,a dopiero później zająć się technologią detailingu i specyfikacji stosowanej chemii w zakresie chociażby nanotech.W dzisiejszych czasach ludzie kupują auta za miliony pounds i nakładają na lakier powłoki ceramiczne warte ponad 1200 zł za usługę, która zabezpiecza auto na ok. 3 lata.
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Samochodowy alfabet - przegląd segmentów

Samochodowy alfabet - przegląd segmentów

Różnorodność produkowanych samochodów wymusiÅ‚y podziaÅ... » ...wiÄ™cej

Co zrobić z polisą OC po sprzedaży samochodu?

Większość kierowców wie, że polisa OC jest obowiązk... » ...więcej
Jak zabezpieczyć lakier naszego samochodu na zimę?

Jak zabezpieczyć lakier naszego samochodu na zimę?

Przygotowanie powłoki samochodu do zimy można podzielić n... » ...więcej
Diody LED w oświetleniu samochodu

Diody LED w oświetleniu samochodu

Diody LED trafiają ostatnio coraz częściej do elementów ... » ...więcej

3 sposoby jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta? Odpowiedź w st... » ...więcej
Ogniwa Paliwowe jako źródło napędu samochodu

Ogniwa Paliwowe jako źródło napędu samochodu

Postępujące zanieczyszczenie środowiska powoduje, że nau... » ...więcej
Teraz każdy samodzielnie może dobrać olej do samochodu!

Teraz każdy samodzielnie może dobrać olej do samochodu!

Dobór środków smarnych do samochodów zawsze przysparz... » ...więcej
Przygotuj samochód na wiosnę

Przygotuj samochód na wiosnę

Luz w układzie kierowniczym, cieknące przewody, zniszczone wycieraczki, olej silnikowy nadając... » ...więcej
Polecamy porady
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia