samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Łańcuchy śniegowe

Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-11-12

W naszym kraju obowiązek używania łańcuchów śniegowych istnieje tylko na drogach, na których wymaga tego ich oznaczenie. Oczywiście łańcuchów śniegowych używać można tylko wtedy gdy droga pokryta jest śniegiem lub lodem. W innym przypadku łańcuchy należy zdjąć, gdyż za ich użycie grozi mandat oraz przyspieszone zużycie opon.

Łańcuchy śniegowe Łańcuchy śniegowe

W krajach takich jak Szwecja czy Francja w rejonach górskich obowiązek używania łańcuchów drogowych istnieje wtedy kiedy droga pokryte jest śniegiem. U nas obowiązek ten sprowadza się tylko do dróg oznaczonych specjalnym znakiem co oczywiście nie oznacza, że nie wolno nam ich w razie potrzeby używać na innych drogach.

Czym się kierować przy zakupie łańcuchów

W ostatnim czasie na rynku pojawiła się duża oferta łańcuchów śniegowych. Poza ceną łańcuchy te różnią się kilkoma innymi szczegółami, które wpływają na prawidłowe działanie łańcucha jak również na styl prowadzenia pojazdu. Przy zakupie łańcuchów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które wbrew pozorom mają istotne znaczenie. Wybierając produkt lepiej jest zdecydować się na produkty markowe. Pomimo wyższej ceny w większości przypadków łańcuchy te cechują się znacznie wyższa jakością oraz mamy pewność ze prawidłowo spełnią one swoje zadanie. Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty jakie posiadają wybrane przez nas łańcuchy. Powinny one spełniać normy TUV i Ö-norm, które to szczegółowo określają wymagania stawiane łańcuchom.

Ważną rzeczą przy wyborze łańcuchów jest odpowiednie dopasowanie ich do rozmiaru opony. Zdarza się również i tak, że dla opon o tych samych symbolach konieczne jest stosowanie różnych rozmiarów łańcuchów. Kiedy nasze opony są w znacznym stopniu już zużyte lub gdy posiadamy opony bieżnikowane należy dokładnie zapoznać się z instrukcją oraz sprawdzić czy istnieje możliwość ewentualnego wydłużenia lub skrócenia łańcucha w celu odpowiedniego dopasowania.

Wzór na łańcuchu śniegowym

Kolejnym elementem jaki należy sprawdzić to gęstość siatki łańcucha oraz jej kształt. Szczególnie w łańcuchach bardzo atrakcyjnych cenowo okazać się może, że jego siatka została znacznie odchudzona i po założeniu okazać się może, że na oponie znajduje się niewiele łańcucha. Również duże znaczenie ma kształt w jakim została wykonana sitka łańcucha. Siatki te mogą mieć wzór: drabinkowy, trójkątny, rombowy prosty lub rombowy ukośny. Od tego jaki wzór będą posiadały nasze łańcuchy może bardzo dużo zależeć. Siatka o drabinkowym wzorze jest mało skuteczna przy uślizgach bocznych praktycznie ich nie eliminując. Lepszym rozwiązaniem jest wzór trójkątny ponieważ lepiej sprawdza się na zakrętach. Najlepiej jednak wybrać łańcuchy o wzorze rombów ukośnych. Pomogą one nam z utrzymaniem właściwego toru jazdy jak również sprawdzą się przy hamowaniu czy ruszaniu z miejsca.

Nie bez znaczenie przy wyborze łańcuchów jest sposób montażu. Na naszym rynku mamy do wyboru łańcuchy najazdowe bądź też łańcuchy do montażu stacjonarnego za pomocą giętkiej liny stalowej, które montuje się od wewnętrznej części opony. Dostępne są również łańcuchy typu Spikes-Spider, które nakłada się na zewnętrzną stronę koła, a po przejechaniu kilkunastu metrów łańcuchy te dopasowują się do koła.

Wybierając łańcuchy warto zwrócić uwagę na elementy napinania łańcucha. Można je tutaj podzielić na łańcuchy, które po przejechaniu pewnego odcinak drogi trzeba powtórnie naciągnąć, oraz na takie które samoczynnie dopasowują się do rozmiaru opony. Drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe pozwalając na zaoszczędzenie czasu.

Szczególnie dla posiadaczy Alu-felg szczególne znaczenie ma ochrona felg. W niektórych łańcuchach elementy napinające ocierają się felgę. Dobrze skonstruowane łańcuchy, mają tak umieszczone elementy napinające, że nie dotykają one felgi a tym samym nie powodują jej uszkodzenia.

Warto wiedzieć

Zakładanie łańcuchów śniegowych warto wcześniej potrenować lub chociaż odpowiednio zapoznać się z instrukcją montażu, aby w razie konieczności ich użycia nie tracić czasu na naukę ich zakładania co w zimowych warunkach może okazać się znacznie trudniejsze.

Znak nakazujący użycie łańcuchów śniegowych Znak nakazujący użycie łańcuchów śniegowych

Należy pamiętać, że łańcuchy montujemy odpowiednio wcześniej nie czekając do ostatniej chwili aż samochód ugrzęźnie w zaspie lub zacznie się ślizgać. Po założeniu łańcuchów przez pierwsze metry powinniśmy się przyzwyczaić do jazdy samochodem oraz sprawdzić działanie hamulców. Poruszając się z założonymi łańcuchami nie przekraczamy 50 km/h.

Pamiętamy również, że jeżeli nasze łańcuchy nie napinają się same należy po przejechaniu około 50 m sprawdzić ich naciąg oraz prawidłowe ułożenie.

Łańcuchy zakładamy na koła napędowe. Zaleca się aby w przypadku samochodu z napędem tylnym założyć łańcuchy również na koła przednie w celu lepszej kontroli nad pojazdem. W przypadku samochodu z napędem na 4 koła łańcuchy stosujemy wedle zaleceń producenta.

Stosowanie łańcuchów szczególnie na drogach górskich może znacznie ułatwić nam dotarcie do celu. Jeżeli posiadamy łańcuchy śniegowe warto je jednak zawsze w okresie zimowym mieć przy sobie - może nam to pomóc w ewentualnym wydostaniu się z zaspy.

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Sprawdź auto przed podróżą

Sprawdź auto przed podróżą

Tylko 40% kierowców sprawdza stan techniczny auta przed dłuższą podróżą, wiedząc, że ma ... » ...więcej
Witamy na www.InfoSamochody.pl

Witamy na www.InfoSamochody.pl

Właśnie dzisiaj zmieniamy formułę naszej strony. Oprócz danych technicznych pojazdów rozpoc... » ...więcej
ABS - pomaga czy szkodzi?

ABS - pomaga czy szkodzi?

ABS to układ zapobiegający blokowaniu się kół pojazdu podczas hamowania. Skutek jego działania... » ...więcej
Przeglądarka danych technicznych samochodów osobowych

Przeglądarka danych technicznych samochodów osobowych

Po lewej stronie znajdziesz "bloczek" zatytułowan... » ...więcej
Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy wtedy gdy kupujemy samochód z klimatyzacją zyskuje tyl... » ...więcej
ABS - jak to właściwie działa

ABS - jak to właściwie działa

Układ ABS działa wbrew pozorom na dość prostej zasadzie.... » ...więcej
Hamulce elektryczne - fikcja czy rzeczywistość

Hamulce elektryczne - fikcja czy rzeczywistość

Technologia, z powodu której płyn hamulcowy może odejść... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia