samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Europejski debiut Hondy CR-Z

Informacja prasowa / Data: 2010-02-09

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie będzie miejscem debiutu Hondy CR-Z w europejskiej specyfikacji. Wyposażone w napęd hybrydowy coupe posiada układ siedzeń typu 2+2 oraz światła do jazdy dziennej z ośmioma diodami LED, które podkreślają dolną linię reflektorów.

Napęd hybrydowy modelu CR-Z współpracuje z 6-stopniową manualną skrzynią biegów. W wyniku połączenia wydajnego silnika benzynowego o pojemności 1,5-litra z silnikiem elektrycznym, CR-Z emituje niewielką ilość zanieczyszczeń do atmosfery, a także oferuje niezapomniane wrażenia z jazdy. Elastyczna konstrukcja systemu hybrydowego IMA pozwoliła na zestawienie go z manualną skrzynią biegów. Pozwala to kierowcy na pełne wykorzystanie momentu obrotowego dostępnego w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika, przy jednoczesnym utrzymaniu średniego zużycia paliwa na poziomie zaledwie 5,0 litrów/100 km.

W celu zwiększenia przyjemności z prowadzenia pojazdu w codziennych warunkach, Honda CR-Z została wyposażona w unikalną funkcję dającą kierowcy możliwość wyboru jednego z trzech trybów jazdy (3-Mode Drive System). Każdy z nich zakłada inne ustawienia reakcji przepustnicy, układu kierowniczego, czasu uruchamiania systemu, zatrzymywania silnika spalinowego na postoju (idle stop), klimatyzacji oraz poziomu wspomagania systemem IMA. Zaprojektowany przez Hondę system umożliwia wybór pomiędzy jazdą dającą najwięcej przyjemności z podróżowania, jazdą maksymalnie ekonomiczną lub jazdą w trybie będącym kompromisem między dwiema poprzednimi opcjami.

W najnowszych modelach samochodów coraz częściej montowany jest przycisk „sport”, za pomocą którego kierowca może zmienić charakterystykę reakcji przepustnicy z normalnej na bardziej agresywną. System trzech trybów jazdy w Hondzie CR-Z to jednak coś więcej - zmienia nie tylko charakterystykę przepustnicy, ale także działanie hybrydowego układu napędowego i układu kierowniczego.

Podczas podróżowania poza terenem zabudowanym, kierowca pragnący poczuć prawdziwe emocje za kierownicą, może włączyć tryb SPORT. Reakcje przepustnicy staną się wówczas bardziej wyostrzone, hybrydowy system IMA zadba o dodatkowe wspomaganie silnikiem elektrycznym, a układ kierowniczy będzie działał z większym oporem.

Honda zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż nawet samochody zaprojektowane z myślą o dostarczaniu niezapomnianych wrażeń, na co dzień będą eksploatowane przy dużym natężeniu ruchu, gdzie oszczędność paliwa odgrywa większe znaczenie niż sportowe osiągi. W takich sytuacjach sprawdzi się tryb ECON, który poprzez odpowiednie sterowanie przepustnicą typu drive-by-wire, klimatyzacją i systemem hybrydowym, zapewni możliwie najniższe spalanie. W sytuacjach, gdy sportowa jazda nie będzie możliwa lub pożądana, funkcja Eco Assist, w połączeniu z trybem ECON, pozwoli kierowcy na bicie osobistych rekordów niskiego spalania paliwa w ulicznym korku.

Tryb NORM znajdzie zastosowanie w większości sytuacji drogowych, zapewniając odpowiedni kompromis pomiędzy osiągami, ilością zużytego paliwa i poziomem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Podświetlenie prędkościomierza pełni taką sama rolę, jak w modelu Insight, czyli pomaga kierowcy prowadzić samochód w sposób bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Poza funkcją Eco Assist, podświetlenie wskaźnika w modelu CR-Z jest powiązane z wybranym trybem jazdy. W trybie NORMAL prędkościomierz świeci się na niebiesko; w trybie ECON podświetlenie również jest niebieskie (podczas ekonomicznej jazdy zmienia kolor na zielony) i świeci się symbol zielonego eko-kwiatka; natomiast prędkościomierz rozświetlony na czerwono oznacza, iż w Hondzie CR-Z został uaktywniony tryb SPORT.

Honda CR-Z wejdzie do sprzedaży w Europie w połowie 2010 roku.

Honda CR-V

W Genewie zadebiutuje też stylistycznie odświeżony model CR-V. W Hondzie CR-V 2010 zastosowano uznany silnik Diesla i-DTEC o pojemności 2.2 l., który - po raz pierwszy w tym modelu - może współpracować z automatyczną skrzynią biegów. W celu zapewnienia pasażerom komfortowych warunków podróżowania tym autem, wiele uwagi poświęcono zredukowaniu hałasu i wibracji (NVH) oraz zmodyfikowano zawieszenie, które oferuje teraz jeszcze lepsze właściwości jezdne.

Gama modelowa Hondy

Obok nowości, na genewskim stoisku Hondy znajdą się takie modele jak Jazz, Insight, Civic, Civic Hybrid, Accord oraz napędzany ogniwami paliwowymi FCX Clarity.

Źródło: Honda, fot. Honda

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Europejski debiut Fiata 500C by Diesel.

Europejski debiut Fiata 500C by Diesel.

Mediolańskie Targi Meblowe (Milan Furniture Fair), któr... » ...więcej
 	 Debiut Hondy CR-Z

Debiut Hondy CR-Z

Podczas Północnoamerykańskiego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Detroit miała miejsce... » ...więcej
Tajemniczy model Hondy ujawniony

Tajemniczy model Hondy ujawniony

Honda będąca połączeniem motocykla sportowego, turyst... » ...więcej
Vyrus 986 M2 na bazie Hondy CBR

Vyrus 986 M2 na bazie Hondy CBR

Na włoskich targach motoryzacyjnych zaprezentowany zosta... » ...więcej
Mazda6 po liftingu - debiut w Genewie

Mazda6 po liftingu - debiut w Genewie

Mazda zaprezentowała pierwsze oficjalne zdjęcia odświe... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia