samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Światła do jazdy dziennej - taniej i lepiej?

Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-01

Ostatnia zmiana przepisów wymusza na kierowcach jazdę przez cały dzień z włączonymi światłami mijania. Nie będziemy jednak tutaj dyskutować nad słusznością wprowadzenia tego przepisu, ale nad możliwościami i sensownością zastosowania rozwiązań umożliwiają zmniejszenie negatywnego wpływu tego przepisu na nas samochód i kieszeń. Mowa będzie o światłach do jazdy dziennej.

Światła do jazdy dziennej
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Fakt wprowadzenia obowiązku jazdy na światłach przez całą dobę spowodował sprzeciw części kierowców. Przeciwnicy tego rozwiązania podnoszą argument kosztów jakie muszą ponieść sami kierowcy oraz środowisko naturalne. Niektórzy kierowcy twierdzą także, że światła mijania nadjeżdżających z przeciwka samochodów ich oślepiają.

Nasz artykuł kierujemy głównie do tej grupy zmotoryzowanych. Mają oni bowiem możliwość zamontowania tzw. Świateł do jazdy dziennej. Przyjrzyjmy się jak taka możliwość wygląda w praktyce.

Co na to Kodeks Ruchu Drogowego

Wg ostatniej nowelizacji kodeksu ruchu drogowego „Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”. Na szczęście punkt 2 artykułu 51 mówi: „W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.”

Światła do jazdy dziennej

Zacytowany przepis daje możliwość zamontowania i używania w ciągu dnia świateł do jazdy dziennej. Niektórzy producenci szybko zareagowali na taką zmianę i oferują pojazdy z fabrycznie zamontowanymi światłami do jazdy dziennej (w praktyce czasami używane są zwykłe światła, do których doprowadza się zmniejszone napięcie). Najczęściej jednak będziemy zmuszeni sami kupić odpowiedni zestaw i zamontować bądź zlecić montaż warsztatowi.

Światła do jazdy dziennej zużywają do kilkunastu watów mocy. Może to stanowić sporą oszczędność w porównaniu do standardowych świateł mijania, których każda żarówka ma moc około 55 watów. Przepisy polskie nakazują, aby światła te były tak zamontowane, aby ich włączenie powodowało automatyczne włączenie tylnych świateł pozycyjnych.

Na jakie oszczędności możemy liczyć – przede wszystkim zmniejszone zużycie prądu powoduje mniejsze zużycie paliwa (a co za tym idzie mniejsze zanieczyszczenie atmosfery). Oszczędzamy również nieco na żarówkach świateł mijania, które nie ulegają tak często przepaleniu.

Kierowcy, którzy twierdzą, że w dzień światła mijania samochodów nadjeżdżających z przeciwka ich oślepiają również będą zadowoleni.

Czy warto?

Przed podjęciem decyzji o montażu świateł do jazdy dziennej powinniśmy zastanowić czy spodziewane oszczędności będą w stanie zrównoważyć koszt montażu takich świateł. Najczęściej odpowiedź na to pytanie będzie przecząca. Również korzyść ekologiczną może przyćmić fakt, że światła takie trzeba przecież wyprodukować – a produkcja ich może spowodować większe szkody w atmosferze niż minimalnie zwiększone zużycie paliwa w naszym samochodzie.

Chcesz wiedzieć w jakich innych krajach stosowanie świateł jest obowiązkowe przez całą dobę oraz poznać konkretne liczby dowodzące pozytywnego wpływu takiej regulacji prawnej na bezpieczeństwo na drodze? Po te i inne ciekawe informacje zapraszamy do tego artykułu o światłach do jazdy dziennej.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  01.08.2007 15:10
Ja już zamontowałem ale wyraźnego sadku zużycia paliwa nie zauważyłem
Autor(ka): Jaś
Data nadesłania:
  13.11.2007 10:30
Tylko polscy specjaliści odstają od innych narodów wymyślając nowe głupsze rozwiązania. Tworzą rzeczy już utworzone i znacznie lepiej funkcjonujące. Otwierają te same otwarte drzwi tyle że inną klamką. Niech żyje polska myśl techniczna wspomagana przez ministerialnych biurokratów. Bo nie wiedza się liczy lecz punkt siedzenia. A może dynamo? Dwie lampy rowerowe? Najlepiej z Rometu Bydgoszcz.
Autor(ka): greg
Data nadesłania:
  14.08.2008 23:42
Jestem za jazdą z włączonym oświetleniem do jazdy dziennej. Światła mijania sprawują się dobrze w nocy, ale w dzień światło takie powinno być inaczej rozszczepione, przez co mniejszą mocą otrzymamy lepszy skutek. Każdy nowy, homologowany samochód powinien posiadać światła dzienne montowane fabrycznie i włączane automatycznie np. w technologii LED.
Autor(ka): Andrzej
Data nadesłania:
  01.12.2008 11:48
Jestem kierowcą już od 34 lat i uważam,że Polska nie jest krajem skandynawskim żeby całą dobę jeździć na światłach.Z mojego doświadczenia wynika,że światła w dzień oślepiają kierowców i utrudniają szczególnie w dzień słoneczny dostrzeżenie świateł kierunkowskazów innych użytkowników drogi.Również stwarzają zagrożenie w dzień dla pojazdów takich jak rowery
Autor(ka): romek.
Data nadesłania:
  04.05.2009 18:43
jak na razie jazda na światłach w dzień nie przyniosła mniej ofiar śmiertelnych na naszych drogach. Zmiany w atmosferzesą z roku na rok coraz bardziej widoczne jestem za jazda na światłach tylko na starych zasadach np. podczas złej widoczności
Autor(ka): Moskik
Data nadesłania:
  14.05.2009 02:01
Osobiście nie rozumiem dlaczego nasz ustawodawca zmusza do świateł dziennych włączać światła pozycyjne. Nie rozumie po co w dzień oświetlenia tyłu samochodu. W niektórych państwach UE wystarczy mieć włączone światła dzienne tylko z przodu. Ogólnie takie rozwiązanie jest dużo lepsze, ponieważ tak do wymiany mam tylko dwie żarówki a z światłami pozycyjnymi mam około 16 tzn. przód tył + deska rozdzielcza około 10 malutkich żaróweczek które w dzień się przepalają i w nocy nic nie widać, a wymiana których naprawdę może być bardzo czasochłonna. Moim zdaniem ustawę trzeba znowelizować
Autor(ka): zmartwiony kierowca
Data nadesłania:
  15.05.2009 12:05
Jeśli chodzi o zużycie paliwa to nie wierze żeby włączone światła coś zmieniały. Natomiat część osób na pewno już zauważyła że w nocy coś słabo widzą drogę. Problem polega na tym że wiele samochodów w wyniku jazdy cay rok z włączonymi światłami ma poprzepalane reflektory. Efekt jest taki że żarówki świecą i to zdawało by się że mocno, natomiast droga jest słabo oświetlona, bo odblaski w reflektorach nie odbijają dostatecznej ilości światła. Jeśli ktoś ma stary samochód do wyda 200zł i założy nowe reflektory. Współczyję natomiast właścicielom nowszych samochodów zwłaszcza z ksenonami.
Autor(ka): tomaszgaw
Data nadesłania:
  10.06.2009 20:14
Sam opracowałem schemat połaczeń świateł do jazdy dziennej w Fiacie Brava. Palą się tylko: z przodu lampy świateł dziennych a tyłu pozycyjne, w kabinie mała zielona dioda. I towszystko. Deska ciemna. Wszystko działa ok od 2 lat. Zapalają sie w momencie właczenia zaplonu. Gasną przy włączeniu pozycyjnych. Powinny być montowane w nowych samochodach.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  18.09.2009 23:32
a co z ludźmi którzy wracają z pracy i sa zmęczeni? może też są niewidomi? pomyśl potem pisz.
Autor(ka): Pan Demon
Data nadesłania:
  08.01.2010 11:34
Żarówka świateł mijania ma zwykle moc 40W. 55W to włókno świateł drogowych czyli "długich".
Autor(ka): Zbyszek
Data nadesłania:
  15.01.2010 13:46
A co ze światłami do jazdy dziennej wyposażonymi w zwykłe żarówki? Jaka musi być moc takiej żarówki? Tego nikt nigdzie nie określił. Doszły mnie słuchy o min. 21W (jak migacz), ale pewien tego nie jestem.
Autor(ka): kaz
Data nadesłania:
  21.02.2010 17:29
Świtła mijania w dzień to kompletny nonsens. Byłem w Anglii, Francji w Nimczech i bardzo rzadko spotkać pojazdy z włączonymi światłami w dzień jeśli już to na autostradach.Jak zwykle ktoś sprytnie zmanipulował społeczeństwo w trosce o ich zdrowie. Kto nie widzi samochodu w dzień z odległości co najmniej 200m nie powinień wogóle siadać za kierownicą.
Autor(ka): atosik
Data nadesłania:
  18.03.2010 17:57
WITAM, mam lampy do jazdy dziennej na żarówkę 21w jednowłóknową z homologację (E) i symbolem RL , czy mogę zastosować zamiennik żarówki na LED odpowiadający żarówce 21W
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  31.03.2010 06:55
zamontowalem takie ledy z symbolem RL i homologacja (e) i zaplacilem mandat bo policjant uwarzal ze nie wolno na takich swiatlach jezdzic
Autor(ka): Kusy
Data nadesłania:
  31.03.2010 18:13
w naszym kraju jeszcze długo będziemy borykać się z tego typu problemami -Min.infrastrutury swoje a policja swoje nie ma żdnej koordyncji między ustawodawcą a wykonawcą to jest kochany i umiłowny kraj.
Autor(ka): mario
Data nadesłania:
  29.07.2010 12:19
jeśli chodzi o zużycie paliwa, to niech każdy użytkownik włączy światła na wolnych obrotach, jeśli wskazówka obrotomierza spadnie choćby o 1mm. to znaczy że silnik jest bardziej obciążony niż przy wyłączonych światłach, Rożnica w spalaniu napawano będzie(jedni ją zauważą inni nie )
Autor(ka): amol1
Data nadesłania:
  13.08.2010 21:46
A powiedzcie mili jak to jest naprawde w tej naszej Polsce?Co wolno a co nie wolno,bo robimy cos nowego sami a potem "oni"wprowadzaja nasze nowinki i maja gotowy projekt.Oswietleni pojazdow to nie jest choinka,a jedynie widok takiego czegos co porusza sie po drogach i.......jest widoczne,ekologiczne(ledy)sami ocencie jak to jest a napewno jest tu i tez jakis policjant i inny urzednik ktory pomysli ze to jest do zarejestrowania.
Autor(ka): bobi
Data nadesłania:
  19.04.2011 17:07
Nabijanie kabzy stacją benzynowym i handlarzą akumulatorów i żarówek.Tylko po to to jest.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  31.07.2011 13:29
nie tylko większe zuzycie paliwa ma tu znaczenie,to akurat nie są duże ilości.Warto zwrócic uwage równiez na duże zuzycie samych lamp(soczewki,i odbłysniki reflektorów),które ulegaja dużemu zuzyciu i po jakims czasie nie dają juz właściwego światła.Oprócz tego cała instalacja pojazdu jest znacznie bardziej obciążona(złącza,włączniki świateł),a co za tym idzie zwiększona awaryjnosć.No i oczywiście obciążone i przegrzewające sie alternatory 9szczególnie w okresie letnim).Takie są efekty jazdy na światłach w dzień.jedyny ratunek-lampy DRL-raptem około 5W na lampe.
Autor(ka): OBSERWATOR
Data nadesłania:
  29.08.2011 21:25
Moje opinie na temat używania świateł w dzień to.Polak jest nauczony zeby mu wciskać kit do muzgu ,bo go chyba niema,dlaczego w niemczech tego niema a przeciez panstwa leżą na tym samym poziomie na globie,bo tam kierowca wie ,ze jak warunki drogowe,pogodowe dają do myślenia ,ze trzeba to włancza ,a jak piękne słoneczko to nie,i nikt im tego nie narzuca.ale w polsce to musiał ktoś na tym interes zrobić tylko jaki? a no dużo mówiono o dziurze ozonowej ,zeby likwidowac w domach zwykłe żarówki,bo imitują ciepło,a światła mijania nie imitują? BEZ SENSU.....
Autor(ka): miki
Data nadesłania:
  28.02.2012 22:01
światła mijania nadjeżdżających z przeciwka samochodów ich oślepiają... CO ZA BZDETY!!! W NOCY NIE OŚLEPIAJĄ A W DZIEŃ OŚLEPIAJĄ... do okulisty marsz!!!
Autor(ka): Markus
Data nadesłania:
  01.03.2013 11:47
Jazda z światłami w dzień przynosi odwrotne skutki i do tej pory ci co to wymyślili tego nie zauważają. Taka jazda jest bardziej niebezpieczna, gdyż zmniejsza czujność kierowcy na obiekty nieoświetlone.
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Światła LED do jazdy w dzień w Polo i Golfach

Światła LED do jazdy w dzień w Polo i Golfach

Volkswagen wprowadził innowacyjne światła LED do jazdy... » ...więcej
Kategorie prawa jazdy

Kategorie prawa jazdy

Wielu z was zastanawiało się pewnie nie raz nad oznaczeniami kategorii w prawie jazdy. Z chwilą w... » ...więcej
Utrzymuj tor jazdy

Utrzymuj tor jazdy

Pokonywanie zakrętów to jeden z najczęstszych manewrów, jakie kierowcy wykonują podczas jazd... » ...więcej
Układ stabilizacji toru jazdy ESP

Układ stabilizacji toru jazdy ESP

ESP (Electronic Stability Program) to system stabilizacji to... » ...więcej
MINI Coupé Concept - po prostu radość z jazdy

MINI Coupé Concept - po prostu radość z jazdy

MINI Coupé Concept - po prostu radość z jazdy MINI obchod... » ...więcej
Po zmroku

Po zmroku

Pomimo, że do większości wypadków dochodzi w ciągu dnia, to zdarzenia drogowe w warunkach no... » ...więcej
Polecamy porady
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia