Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-80,t-ubezpieczenie_odpowiedzialności_cywilnej.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-13

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Każdy posiadacz pojazdu samochodowego jest zobowiązany wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zwane w skrócie OC. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe i za jego brak grozi kara. Można powiedzieć, że dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu OC możemy czuć się nieco bezpieczniej na drodze. Bezpieczniej z tego względu, że w przypadku ew. wypadku nie z naszej winy nie grożą nam wydatki związane z naprawą samochodu czy ew. dochodzeniem odszkodowania bezpośrednio od sprawcy wypadku.

Oczywiście nie życzymy nikomu sprawdzenia, czy ten system faktycznie działa - jednak możliwość załatwienia tego typu spraw poprzez zakład ubezpieczeń ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Ubezpieczenie OC w praktyce

Polisę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zawieramy dla konkretnego pojazdu. Wysokość składki zależy od wielu czynników. Podstawowa jest wyliczana na podstawie danych dotyczących pojazdu i jego wieku. To ile zapłacimy zależy także od tego w jakim regionie Polski zarejestrowany jest samochód.

Niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu objęci są obowiązkiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Do tej grupy należą np. rowerzyści. Tak więc w przypadku kolizji z winy rowerzysty zdani jesteśmy na jego uczciwość, a w najgorszym razie na sądy powszechne.

Z ubezpieczeniem OC związane jest zwykle ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Z tytułu tego ubezpieczenia ofiara wypadku, która dozna trwałego uszkodzenia ciała może liczyć na świadczenia finansowe ze strony zakładu ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele bardzo surowo traktują osoby prowadzące samochód pod wpływem alkoholu. Po stwierdzeniu nawet niewielkiej ilości alkoholu we krwi mogą odmówić wypłacenia odszkodowania.

Zniżki

Zakłady ubezpieczeniowe stosują szereg rodzajów zniżek. Tak więc niższą składkę ubezpieczenia zapłacimy gdy:

  • jeździmy bezwypadkowo (za każdy rok bezwypadkowej jazdy możemy liczyć na ok. 10% zniżki – maksymalna wysokość zniżki to zwykle 60%)
  • zapłacimy składkę jednorazowo (zwykle około 10% taniej) – jeżeli nie mamy pomysłu jak zainwestować połowę składki przez pół roku na więcej niż 10% warto skorzystać z tej możliwości
  • posiadamy samochód z silnikiem diesela (tutaj zniżka równoważy wyższą składkę związaną ze zwykle większą pojemnością silnika)

Zwyżki

Więcej za ubezpieczenie zapłacą osoby z tzw grupy podwyższonego ryzyka. Można dyskutować nad słusznością takiego postępowania ubezpieczycieli – jednak z pewnością jest ono finansowo uzasadnione. Niestety tracą na tym dobrzy kierowcy, którzy są np. zbyt młodzi.

Na wzrost składki może wpłynąć krótki czas posiadania prawa jazdy.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że fakt podpisania polisy ubezpieczenia OC zwalnia nas tylko z finansowych konsekwencji naszych ew. błędów na drodze. Pozostają jeszcze skutki moralne – tak więc dbajmy o to, żeby nasza jazda była jak najbezpieczniejsza. Życzę wszystkim kierowcom aby informacje zawarte w tym artykule pozostały dla nich tylko teorią.