Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-76,t-dopuszczalne_predkości.html
Autor: Tomasz Chrapka / Data: 2007-08-13

Dopuszczalne prędkości

Czy zastanawiałeś się kiedyś z jaką maksymalną prędkością możesz jechać po dwujezdniowej drodze ekspresowej? Lub do ilu może się rozpędzić ciężarówka w terenie niezabudowanym? Czasami na podstawowe pytania nie znamy odpowiedzi. Są to informacje które należy znać, więc sprawdź...


* autobusy ze specjalnym pozwoleniem

(grafika na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5 pobrana z Wikipedii)

Z tabeli dowiemy się jakie są dozwolone prędkości w terenie zabudowanym, w terenie niezabudowanym o jednym pasie ruchu, w terenie niezabudowanym o dwóch pasach ruchu na drodze ekspresowej o jednym oraz dwóch pasach ruchu a także na autostradzie. Prędkości maksymalne są różne dla różnych grup pojazdów. Samochody osobowe, samochody ciężarowe do 3,5 t oraz motocykle mogą podróżować nieco szybciej od samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t, autobusów, pojazdów ciągnących przyczepy oraz pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Wniosek jest jeden. Nie chcesz płacić mandatów jeźdź z taką prędkością, aby wskazówka prędkościomierza na danej drodze, nie przekraczała liczb w czerwonym kółku lub wynikających ze znaków drogowych.