Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-7,t-budowa_opony_samochodowej.html
Autor: Tomasz Chrapka / Data: 2007-05-07

Budowa opony samochodowej

Rola samochodowej opony jest często niedoceniana przez kierowców. Jednak jest to jedyny punkt styku samochodu z nawierzchnią. Poza rozsądkiem kierowcy i elektronicznymi systemami kontroli trakcji, opony również wpływają na bezpieczeństwo podróży. Warto więc poznać budowę nowoczesnej opony.

Bieżnik 

Opona samochodowa.
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Bieżnik to część opony stykająca się z nawierzchnią, zrobiona z  mieszanki różnych gum, aby osiągnąć wymaganą twardość. Kształt bieżnika oraz jego głębokość decydują o przyczepności opony do nawierzchni, a co za tym idzie - o bezpieczeństwie.

Opasanie

Opasaniem nazywamy warstwy kordu stalowego ułożone obwodowo. Główną funkcją tej części opony jest utrzymywanie kształtu czoła opony, na które w trakcie jazdy działają różne siły (np. nacisk samochodu) oraz nierówności na drodze.

Osnowa

Budowa opony: 1. opasanie, 2. osnowa, 3. drut, 4. felga, 5. bieżnik, 6. opona, 7. stopka.
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Osnowę stanowią warstwy kordu poliestrowego, poliamidowego, stalowego lub wiskozowego. Warstwy te w stosunku do siebie są ułożone pod różnymi kątami, co decyduje o właściwościach trakcyjnych opony i stanowi ważny czynnik konstrukcji opony.

Stopka

Miejsce styku opony z felgą nazywamy stopką opony. Składa się ona z drutów stalowych ułożonych obwodowo. Stopka zapewnia szczelność opony bezdętkowej, a także zablokowanie opony na obręczy.

Jako, że obecnie stosowane są powszechnie opony bezdętkowe ich wnętrze musi być bardzo szczelne. Dlatego też pokryte jest ono warstwą gumy ze specjalnego kauczuku.

Podyskutuj na forum

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum:
Jakie wybrać opony?