Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-63,t-diesel_czy_benzyna?.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-03

Diesel czy benzyna?

Obecnie producenci oferują nawet nabywcom samochodów niższych klas wybór – silnik benzynowy czy wysokoprężny. Wybór odpowiedniego silnika w tym wypadku jest nieco utrudniony. Wbrew pozorom silniki te różnią się w wielu aspektach. Obok ceny i kosztów użytkowania mamy różną trwałość a nawet różną charakterystykę prowadzenia czy różne właściwości paliwa.

Koszty

Głównym kryterium wyboru powinno być (i najczęściej jest)przeznaczenie samochodu (a co za tym idzie ilość przejeżdżanych kilometrów.

W przypadku gdy jeździmy dużo mniejsze koszty paliwa powinny pokryć różnicę w cenie samochodów z silnikiem Diesela i benzynowym.

I tak np. Diesel powinien być naturalnym wyborem dla samochodu, który ma spełniać rolę „woła roboczego”. Silnik Diesela nie dość, że zadowoli się mniejszymi ilościami paliwa to jeszcze z pewnością jest w stanie znieść większy przebieg.

Nie ma natomiast finansowego sensu zakup Diesela w przypadku gdy samochód jest używany sporadycznie i osiąga małe przebiegi. Cena zakupu z pewnością nie zostanie zrównoważona przez oszczędności (chyba, że w bardzo długim okresie).

Charakterystykę i komfort jazdy

Nowoczesne silniki Diesela nie ustępują komfortem pracy silnikom benzynowym. Można więc powiedzieć, że w większości wypadków czynnik ten nie ma wpływu na wybór przy zakupie nowego samochodu.

Natomiast kupując samochód używany powinniśmy zastanowić się czy odpowiada nam charakterystyczny „klekot” starszych silników wysokoprężnych.

Również charakterystyka jazdy samochodem z nowoczesnym (a nawet i nieco starszym) Dieselem różni się nieco od jazdy samochodem z silnikiem benzynowym. Róznica ta dotyczy zwłaszcza porównania częściej spotykanych turbodiesel'i z równie popularnymi benzynowymi silnikami wolnossącymi. W przypadku Diesela moc silnika jest osiągana już na niskich obrotach, silnik ten w miarę wzrostu obrotów traci wigor – tak więc jazda Dieselem jest nieco inna – możemy pozwolić sobie na stosunkowo dynamiczną jazdę na niższych obrotach (co zresztą jest źródłem oszczędności jeżeli chodzi o zużycie paliwa). Natomiast będziemy zmuszeni wcześniej zmienić bieg na wyższy – nie ma tutaj zastosowania znana posiadaczom samochodów z silnikiem benzynowym, zasada, że im wyższe obroty tym wyższe osiągi.

Również wpływ bardziej popularnego w przypadku silników wysokoprężnych turbodoładowania jest widoczny – silnik taki dysponuje co prawda sporo większą mocą, jednak sposób jej rozwijania jest nieco inny – występuje zjawisko tzw. „turbodziury”, polegające na tym, że po wciśnięciu pedału gazu silnik potrzebuje nieco czasu na osiągnięcie większej mocy (turbosprężarka musi wejść na obroty). Obecnie jednak to zjawisko jest minimalizowane poprzez stosowanie np. turbosprężarek o zmiennej geometrii.

Inne czynniki

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wspomniana już trwałość silnika, która w przypadku silnika wysokoprężnego jest zwykle wyższa. Większość takich jednostek bez problemu osiąga przebiegi rzędu 300.000 i więcej kilometrów.

Kupując Diesela zwróćmy także uwagę na fakt, że olej napędowy posiada gorsze właściwości jeżeli chodzi o odporność na niską temperaturę. Jest to ważne zwłaszcza przy ostatnich mroźnych zimach. Często widuje się właścicieli nawet nowych samochodów z silnikiem wysokoprężnym, którzy nie są w stanie uruchomić swoich samochodów. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest zamarznięcie (lub znaczne zgęstnienie) paliwa.

Dla ludzi dbających o środowisko naturalne ważnym argumentem przeciwko Dieselowi może być fakt, iż mimo ciągłych prac nad oczyszczeniem spalin, silniki te wciąż są bardziej uciążliwe dla atmosfery niż silniki benzynowe.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując wybór Diesel czy benzyna powinien opierać się na przesłankach ekonomicznych. Wszystkie inne mogą być ważne dla niektórych kierowców, jednak raczej nie będą decydujące. Tak więc Diesel jeżeli zamierzamy dużo jeździć a benzyna jeżeli samochód nie będzie zbyt często używany. Ale wybór oczywiście pozostawiam czytelnikowi...

Zapraszamy na forum

Podyskutuj na naszym forum:

"Dizel" vs benzyna - Wasze opinie