Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-197,t-historia_audi.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2009-08-11

Historia Audi

Audi jest obecnie jedną z trzech najbardziej rozpoznawalnych niemieckich marek samochodów. Dla wielu jest synonimem jakości i luksusu. Obecnie jest częścią koncernu Volkswagena. Jaka była historia firmy na przestrzeni ubiegłego i obecnego wieku?

Aby w pełni przedstawić historię firmy należy cofnąć się nawet o jeden wiek wcześniej – aż do powstania w 1899 roku produkującej, jak na ówczesne czasy wysokiej jakości luksusowe samochody firmy Horch. Założyciel firmy, August Horch w 1909r. opuścił założoną przez siebie firmę i założył kolejną. Jako, że nazwa firmy nie mogła być związana z nazwiskiem Horch (zastrzeżoną przez starą firmę Horch'a) nowa firma 25 kwietnia 1910 roku zmieniła nazwę na Audi Automobilwerke GmbH. Nazwa pochodzi od łacińskiego tłumaczenia nazwiska Horch (po polsku „słuchaj”). Pierwszy pojazd marki Audi powstał w połowie 1910 roku.

Kolejne znaczące wydarzenia w dziejach marki Audi to przejęcie firmy przez DKW w 1928 roku, a następnie utworzenie z połączenia Audi, DKW, Horch (starej firmy Augusta Horch'a) oraz Wanderer firmy Auto Union. Wtedy właśnie powstało logo Audi – 4 pierścienie z których każdy symbolizował jedną z tworzących Auto Union firm. Taki manewr umożliwił firmie uchronienie się przed skutkami „Wielkiego kryzysu”, który trwał na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

Po drugiej wojnie światowej Auto Union pozostało w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Wtedy także wielu pracowników z terenów zachodnich Niemiec osiedliło się w Ingolstadt, gdzie pod marką DKW podjęto produkcję samochodów. Pozostała po stronie wschodnich Niemiec firma w przyszłości miała produkować m.in. samochody Trabant.

W 1959 roku właścicielem Auto Union został Daimler-Benz. W 1964 roku Volkswagen odkupił zakład w Ingolstadt. To wydarzenie umożliwiło odrodzenie marki Audi, która przejęła logo Auto Union. Rok po tym przejęciu na rynek trafił samochód marki Audi. Jednak prawdziwym kamieniem milowym w historii firmy był zaprojektowany w 1968 roku model Audi 100. Rok później Audi połączyło się z NSU.

Z początkiem 1985 roku firma przyjęła obecnie obowiązującą nazwę Audi AG. Obecnie właścicielem ponad 99% akcji Audi jest Volkswagen.
Rok 2009 jest obchodzony jako 100-lecie marki Audi.