Wysokie ceny paliwa powodują, że oszczędność każdego litra jest bardzo wskazana. Oczywiście najważniejszym kryterium określającym zużycie paliwa w naszym samochodzie jest rodzaj silnika i samego samochodu. Okazuje się jednak, że nawet technika jazdy i stosowanie kilku prostych zasad może w niebagatelny sposób wpłynąć na zużycie paliwa. Wszystkie te zasady można streścić w jednym słowie: Ekojazda
Na początek wspomnimy o kliku ważnych zasadach, które mogą ograniczyć zużycie paliwa w samochodzie. Ich stosowanie nie wiąże się bezpośrednio z techniką jazdy.
Nie wszyscy wiedzą, że ilość uruchomionych w samochodzie odbiorników prądu wpływa na obciążenie silnika, a co za tym idzie zwiększa zużycie paliwa. Do urządzeń, których włączenie zwłaszcza powinniśmy kontrolować należy np. ogrzewanie tylnej szyby – zimą warto oszronioną szybę oczyścić inną metodą – skróci to do minimum czas korzystania z tego prądożernego urządzenia.
Obecnie nie oszczędzimy już na światłach (ich używanie jest obowiązkowe całą dobę) – możliwe jest jednak zamontowanie świateł do jazdy dziennej, które zużywają wielokrotnie mniej prądu. Pytanie tylko czy taka inwestycja się opłaci – niestety tego typu światła trochę kosztują.
Sprężarka klimatyzacji także powoduje zwiększenie obciążenia silnika, a co za tym idzie zużycia paliwa. Warto więc rozważyć sens korzystania z klimatyzacji – może jednak nie jest tak konieczna w średnio gorące dni. Jednak uwaga – nie warto w zamian otwierać okien – ich otwarcie także powoduje zwiększenie zużycia paliwa – w tym wypadku spowodowane jest to zwiększeniem oporów powietrza.
Powyższe zasady stosujmy jednak z rozwagą. Sens wyłączania np. radia tylko dlatego, żeby oszczędzić kilka ml paliwa na 100 km jest już bardzo dyskusyjny.
Opory ruchu samochodu (podobnie jak otwarte szyby) może zwiększyć także nieodpowiednie ciśnienie w oponach. Kontroluj je więc często. Nie woź także niepotrzebnie bagażnika dachowego – on także powoduje zwiększenie oporów powietrza a co za tym idzie zużycia paliwa.
Wykorzystajmy fakt, że nowoczesne silniki dozują ilość wtryskiwanego do cylindrów paliwa na podstawie obciążenia silnika. Zasadą, którą większość kierowców przyjmuje z niedowierzaniem jest „zakaz” jeżdżenia „na luzie” w samochodach z wtryskiem paliwa. Tak – silnik przy puszczonym pedale gazu, ale na biegu, nie zużywa paliwa, gdyż jest napędzany siłą rozpędu samochodu. Wyłączając bieg pozbawiamy go tego napędu i zmuszamy do pracy na biegu jałowym, na którym silnik musi zużyć paliwo do napędzenia samego siebie.
Przyspieszaj energicznie - w to także trudno uwierzyć, ale przyspieszając wciskając gaz do ¾ głębokości i zmieniając bieg na wyższy przy około 2500 obrotów zużyjemy mniej paliwa niż operując delikatniej pedałem gazu. Stosując tę zasadę szybko osiągniesz zakładaną prędkość podróżną zużywając możliwie mało paliwa, a przy okazji nie staniesz się „zawalidrogą”. Utrzymywanie prędkości pochłania już zdecydowanie mniej paliwa niż przyspieszanie. Jadąc ze stałą prędkością jedź zawsze na najniższych możliwych (ale bezpiecznych dla silnika) obrotach – czyli na najwyższym możliwym biegu.
Planuj manewry z wyprzedzeniem – jak najrzadziej przyspieszaj i używaj hamulca (hamuj silnikiem – wtedy nie zużywa on paliwa). Jeżeli widzisz, że za chwilę będziesz musiał hamować nie przyspieszaj – w ten sposób zachowasz większą płynność ruchu – co sprzyja zmniejszeniu zużycia paliwa.
Na postoju dłuższym niż minuta opłaca się wyłączyć silnik – oszczędzisz więcej paliwa niż stracisz na ponowny rozruch silnika. Jednak pamiętaj, że częste włączanie rozrusznika powoduje z kolei większe zużycie zarówno samego rozrusznika jak i akumulatora – tak więc zasadę tę stosuj raczej jednorazowo, a nie np. poruszając się w korku.
Wszystkie wymienione zasady ekojazdy stosujmy oczywiście z rozwagą – nigdy nie przedkładajmy np. naszego bezpieczeństwa nad niskie zużycie paliwa (patrz np. artykuł o wyprzedzaniu). Stosując zasady „eko-jazdy” z pewnością zmniejszysz zużycie paliwa w Twoim samochodzie, a przy okazji jak widzisz paradoksalnie przyczyni się do ułatwienia ruchu innym użytkownikom drogi.
Nie przekonałem Cię? Zapoznaj się więc z radami innych związanymi z ekologiczną i oszczędną jazdą samochodem. Zapraszam do przeczytania tego artykułu o eco-driving.
Pochwal się swoimi osiągnięciami i metodami na naszym forum (link poniżej) lub też komentując ten artykuł.