Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-137,t-instalacja_lpg_w_samochodzie.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-10-19

Instalacja LPG w samochodzie

Coraz wyższe ceny benzyny spowodowały, że w ostatnim czasie wielu kierowców zdecydowało się na zainstalowanie w swoim samochodzie instalacji gazowej. Pomimo znacznej ceny instalacji szczególnie w samochodach wyposażonych w zaawansowany elektronicznie wtrysk benzyny operacja ta zwraca się po pewnym okresie użytkowania samochodu. Wszystko zależy od tego jak dużo podróżować będziemy naszym pojazdem.

Tankowanie LPG Tankowanie LPG

Istotnym argumentem za montażem instalacji gazowej w samochodzie jest znacznie niższa cena gazu od cen benzyny. Ma to dość duże znaczenie wtedy kiedy codziennie pokonujemy naszym samochodem wiele kilometrów. Decydując się na instalacje gazową w swoim samochodzie powinniśmy ją wykonać w profesjonalnym zakładzie, w którym na wykonaną przez instalację otrzymamy gwarancję. Gdy zdecydujemy się na wykonanie instalacji gazowej w nowym samochodzie pamiętać musimy, że wykonanie tego zabiegu poza ASO wiąże się z utratą gwarancji. Wykonanie instalacji gazowej w ASO nie dość, że nie powoduje utraty gwarancji na nasz samochód, to daje dużo większą pewność solidnie wykonanej pracy. Niestety montaż w ASO wiąże się z wyższymi kosztami.

Instalacja LPG niesie za sobą również wyższe koszty corocznego okresowego przeglądu, jak również wymaga od użytkownika szczególnej dbałości o układ zapłonowy, paliwowy oraz filtry powietrza i gazu. Dbałość o te elementy pomoże w bezawaryjnym użytkowaniu samochodu.

Montaż instalacji gazowej w samochodzie wymaga zastosowania zbiornika, w którym gaz będzie przechowywany. Konieczność ta wiąże się w większości samochodów ze zmniejszeniem pojemności bagażnika. Istnieje możliwość instalacji butli w miejscu na koło zapasowe – wtedy na koło musimy znaleźć inne miejsce. Oczywiście zamiast koła możemy zastosować zestaw do doraźnej naprawy uszkodzonego koła jednak jest to rozwiązanie krótkodystansowe.

Pomimo opinii niektórych przeciwników LPG prawidłowa eksploatacja instalacji gazowej nie może doprowadzić do wybuchu w samochodzie. Czuwa na tym szereg zabezpieczeń i nawet w chwili wypadku, gdy nastąpi rozszczelnienie układu dopływ gazu zostanie zamknięty zawór zwrotny uniemożliwiając wydostanie się gazu ze zbiornika. Również przedziurawienie butli gazowej w normalnych warunkach jest praktycznie niemożliwe gdyż posiada ona stalowe ścianki grubości kilku mm.

Zastosowanie instalacji gazowej jest zabiegiem najbardziej opłacalnym dla osób, które codziennie pokonują długie trasy. Eksploatacja samochodu z instalacją gazową pozwala znacznie obniżyć koszty przejazdów. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowo użytkowania lub nieprofesjonalnie zamontowana instalacja gazowa może być przyczyną zwiększenia usterkowości naszego pojazdu.