Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-123,t-kategorie_prawa_jazdy.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-08-29

Kategorie prawa jazdy

Wielu z was zastanawiało się pewnie nie raz nad oznaczeniami kategorii w prawie jazdy. Z chwilą wprowadzenia nowego prawa jazdy liczba tych kategorii znacznie wzrosła. W niniejszym artykule postaram się opisać poszczególne kategorie prawa jazdy oraz wymagania potrzebne do ich uzyskania.

Wygląd prawa jazdy

"Stary wzór"

W naszym kraju obecnie obowiązują dwa typy prawa jazdy natomiast wydawane są tylko prawa jazdy zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Drugi typ prawa jazdy dotyczy egzemplarzy wydanych przed przystąpieniem polski do UE, są one jednak nadal ważne.

Prawo jazdy jest zatopione w przezroczystym plastiku zapobiegającym przedwczesnemu zniszczeniu oraz utrudniającym podrobienie. Kształt i rozmiar prawa jazdy podobny jest do karty kredytowej.
 

Kategorie

Kategoria A1 - upoważnia do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 oraz mocy nie przekraczającej 11 kW.

Kategoria A – upoważnia do jazdy motocyklem.

Kategoria B1 – upoważnia do jazdy trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla.

Kategoria B – posiadając tą kategorię poruszać się można pojazdem samochodowym z o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, jak również upoważnia do poruszania się pojazdem samochodowym z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu, pod warunkiem jednak, że łączna maca całkowita zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 tony. Kategoria ta nie upoważnia do poruszania się autobusem lub motocyklem.

Kategoria C1- upoważnia ona do prowadzenia pojazdu o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ale nie przekraczającej 7,5 tony jak również ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Nie upoważnia ona do jazdy autobusem.

Kategoria C- prowadzić można pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, jak również ciągnikiem rolniczym oraz pojazdem wolnobieżnym z wyjątkiem jednak autobusów.

Kategoria D1 - upoważnia do jazdy autobusem przeznaczonym do przewozu nie więcej niż 17 osób razem z kierowcą, jak również ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi.

Kategoria D - posiadając tą kategorię można prowadzić autobus oraz ciągnik rolniczy lub pojaz wolnobieżny

Kategoria T - upoważnia do jazdy ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym.

Kategoria B+E, C+E, D+E - dane kategorie upoważniają do jazdy pojazdem odpowiednio kategorii B, C, D, wraz z przyczepą.

Wzór unijny

Kategoria C1+E - kategoria ta upoważnia do poruszania się pojazdem opisanym w kategorii C1 wraz z przyczepą o ile zespół pojazdów nie przekracza łącznie 12 ton, a dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego.

Kategoria D1+E - posiadając tą kategorię poruszać możemy się zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 ton, składającego się z pojazdu ciągnącego określonego kategorią D1 oraz przyczepy o masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

Ponadto prawo jazdy kategorii:

B i C+E lub B i D+E – uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów określonych kategorią B+E.

C+E i D - upoważnia do prowadzenia zespołu pojazdów określonych kategorią D+E.

A, B, B1, C, C1, D, D1 upoważnia do prowadzenia pojazdu określonego w poszczególnych kategoriach wraz z lekką przyczepą.

B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E - upoważnia do kierowania ciągnikami rolniczymi z przyczepą (przyczepami).

Warunki uzyskania prawa jazdy

Wymagania wiekowe dla poszczególnych kategorii wynoszą:

  • Kategoria A1, B1 lub T - 16 lat (za zgodą rodziców lub opiekuna)
  • Kategoria A, B - 18 lat
  • Kategoria B+E, C, C+E, C1, E - 18 lat
  • Kategoria D, D+E, D1, D1+E - 21 lat

Oprócz wymagań wiekowych kandydat na prawo jazdy musi:

  • uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu,
  • odbyć wymagane szkolenie,
  • zdać państwowy egzamin z wynikiem pozytywnym.

Ponadto warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii C, C1, D, lub D1, jest konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B. Natomiast warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E jest posiadanie prawa jazdy z odpowiednio kategorią B, C, C1, D lub D1.