Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100821,t-wymiana_opon_–_samodzielnie_czy_w_warsztacie?.html
Informacja prasowa / Data: 2012-06-18

Wymiana opon – samodzielnie czy w warsztacie?

Samodzielna wymiana opony nie jest zadaniem trudnym, wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach i posiadać odpowiednie narzędzia. Z pewnością łatwiej jest wymieniać opony w garażu, kiedy zdecydowaliśmy się na to samodzielnie niż na trasie, gdzie zmusiła nas do tego sytuacja.

Wymiana opony

Kiedy koło zmieniane jest na trasie, samochód powinien zostać umieszczony na poboczu drogi, mieć włączone światła awaryjne, a kierowca musi umieścić trójkąt ostrzegawczy – wszystkie te czynności zwiększą bezpieczeństwo. Następnie należy zabezpieczyć wszystkie koła, aby samochód nie mógł się poruszać.

Potrzebne są do tego specjalne kliny lub kamienie, które podkłada się na osi, która nie będzie unoszona. Teraz kierowca powinien poluzować śruby, które mają za zadanie mocować koło. Ta czynność może przynieść wiele trudności ze względu na tak zwane zapieczenia. Aby ułatwić ich odkręcenie, kierowcy stosują specjalnych rurek przedłużających długość klucza lub preparatów, a nawet napojów takich jak coca cola. Konieczne jest też zaciągnięcie hamulca ręcznego przed podniesieniem samochodu. Auto należy podnieść przy poluzowanych śrubach. Wtedy też lewarek musi zostać włożony w miejsce na progu pojazdu, a następnie kierowca musi nim powoli kręcić, by samochód stopniowo podnosił się ku górze. Kiedy auto jest już podniesione, kierowca powinien odkręcić śruby do końca, zdjąć uszkodzone koło, a w jego miejsce umieścić koło zapasowe. Teraz śruby powinny być wkręcane po przekątnej. Kolejną czynnością jest sprowadzenie auta do normalnej wysokości, dokręcenie śrub i zapakowanie starej opony do bagażnika. Narzędzia, jakie są potrzebne do wymiany koła to koło zapasowe, klucz do kół, lewarek.

Zaletą samodzielnej wymiany kół są bez wątpienia zerowe koszty. Jednak minusem może być brak odpowiednich narzędzi – osoba wymieniająca opony manualnie może nie wyważyć kół, co powoduje ich nierównomierne ścieranie się, szybsze zużycie i drgania na kierownicy, a więc zmniejszenie bezpieczeństwa. Koszt wymiany opon w wulkanizacji w przypadku samochodów osobowych wynosi kilkadziesiąt złotych – dokładna cena zależy od rodzaju obręczy, natomiast wymiana opon w aucie dostawczym kosztuje więcej, około 100zł.