Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100725,t-abs_dla_motocykli.html
Informacja prasowa / Data: 2011-02-03

ABS dla motocykli

Informacja prasowa

Nowy wariant 9. generacji systemów ABS dla motocykli ze zintegrowanym czujnikiem ciśnienia zapewnia większą stabilność pojazdu podczas hamowania. Produkt firmy Bosch jest najmniejszym i najlżejszym na świecie systemem ABS dla motocykli.

Nowy wariant 9. generacji systemów ABS firmy Bosch dla motocykli ze zintegrowanym czujnikiem ciśnienia jest najmniejszym i najlżejszym na świecie systemem tego typu.Nowy wariant 9. generacji systemów ABS firmy Bosch dla motocykli ze zintegrowanym czujnikiem ciśnienia jest najmniejszym i najlżejszym na świecie systemem tego typu.

Bosch uruchamia produkcję seryjną nowego wariantu 9. generacji systemów ABS dla motocykli. ABS 9 plus jest obecnie najmniejszym i najlżejszym na świecie systemem wspomagania hamowania dla motocykli. – Sygnały z dodatkowego czujnika ciśnienia pomagają jeszcze szybciej wykryć unoszenie się tylnego koła. Pozwala to odpowiednio wcześniej dopasować ciśnienie hamowania, co poprawia stabilność motocykla podczas silnego hamowania – mówi dr Werner Struth, Prezes działu branżowego Chassis w firmie Bosch. Nowy system wchodzi obecnie do produkcji seryjnej w dwóch modelach motocykli. Kawasaki oferuje go pod nazwą „Kawasaki Intelligent Anti-Lock Brake System (KIBS)“ jako opcję w modelu Ninja ZX-10R, natomiast Ducati oferuje system jako wyposażenie seryjne swojego modelu Diavel. Aby podnieść bezpieczeństwo jazdy motocyklami, Komisja Europejska zaproponowała na początku października 2010 roku wprowadzenie obowiązku wyposażania w system ABS motocykli z silnikiem o pojemności przekraczającej 125 cm3.

Ze względu na dynamiczne zmiany obciążenia kół podczas silnego hamowania motocyklom grozi uniesienie tylnego koła, co zwiększa ryzyko przewrotki. Aby zapobiegać temu zjawisku, wszystkie warianty 9. generacji systemów ABS analizują wartości poślizgu obydwu kół. Jeśli pojazdowi grozi przewrotka, ciśnienie hamowania w przednim kole jest obniżane. W nowym wariancie ABS 9 plus Bosch zintegrował dodatkowy czujnik ciśnienia, który rejestruje zadane przez kierowcę ciśnienie hamowania i jest w stanie wcześniej rozpoznać unoszenie się tylnego koła, a dzięki temu także szybciej reagować.

Pierwsza na świecie seria ABS dedykowana motocyklom

Oferowane dotychczas systemy ABS dla motocykli były po niewielkich przeróbkach podobne do systemów ABS stosowanych w samochodach osobowych. Przy okazji projektowania nowej generacji systemów ABS dla samochodów konstruktorzy z ośrodka badawczo-rozwojowego firmy Bosch w Japonii opracowali pierwszą serię ABS dedykowaną wyłącznie motocyklom. Seria ta ma konstrukcję modułową, dzięki czemu można realizować warianty o najróżniejszym zakresie funkcji, od wariantu podstawowego ABS 9 base do wersji ABS 9 enhanced z elektronicznym hamulcem zespolonym. Ten ostatni wariant umożliwia wyhamowanie obydwu kół oraz elektronicznie sterowany rozdział siły hamowania nawet w sytuacji, gdy kierowca uruchomi tylko przedni lub tylko tylny hamulec.

Wszystkie systemy ABS firmy Bosch przeznaczone dla motocykli odznaczają się niezwykle zwartą konstrukcją. Obudowa pompy jest mała, ponieważ system jest wykorzystywany do modulacji siły hamowania w dwóch, a nie w czterech kołach. Płytka drukowana sterownika jest montowana bezpośrednio na zespole hydraulicznym, co zwiększa jej odporność na drgania. Ze względu na krótsze przewody hamulcowe oraz mniejsze tłoki system może korzystać z nowej pompy odprowadzającej o bardziej zwartej konstrukcji. W rezultacie, w porównaniu do poprzedniej wersji system jest o połowę mniejszy i lżejszy. Dodatkowo, dźwignia hamulca pulsuje słabiej, a system jeszcze szybciej dopasowuje ciśnienie hamowania do współczynnika przyczepności danej nawierzchni.

Firma Bosch produkuje systemy ABS dla motocykli już od 1994 roku. Od tego czasu na rynek trafiło wiele ulepszonych i udoskonalonych wersji systemu. Do chwili obecnej z taśm fabryk Bosch zeszło ponad 350 000 systemów ABS dla motocykli.

Źródło: Bosch, fot. Bosch