Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100625,t-jak_prawidlowo_ustawic_trojkąt_ostrzegawczy.html
Autor: TC / Data: 2010-10-31

Jak prawidłowo ustawić trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem motocykli. Za jego brak można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości od 50 do 200 zł.

W przypadku awarii samochodu, przebicia opony czy wypadku drogowego, kierujący pojazdem ma obowiązek sygnalizować ten fakt w każdym przypadku, gdy do zdarzenia dojdzie na autostradzie. Sygnalizowanie nieplanowanego postoju na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym jest konieczne w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym nie zezwalają na to przepisy drogowe oraz na poboczu, gdy pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości. W terenie zabudowanym awaryjny postój na jezdni należy sygnalizować, gdy taki postój jest zabroniony. Jest to bardzo istotne, aby poinformować innych kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność.

W każdym przypadku sygnalizowanie awaryjnego postoju pojazdu na drodze odbywa się poprzez włączenie świateł awaryjnych. Ponadto za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy:

  • na autostradzie trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów od pojazdu,
  • w terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu,
  • w terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr.

Za brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku grozi mandat karny w wysokości 300 złotych.