Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100623,t-ruch_na_skrzyzowaniach_bezkolizyjnych.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2010-10-31

Ruch na skrzyżowaniach bezkolizyjnych

Często poruszając się po drogach, na których istnieją skrzyżowania bezkolizyjne a co się z tym wiąże pasy pozwalające na bezpieczne włącznie się do ruchu, zobaczyć możemy kierowców, którzy czekają na samym początku tego pasa aby włączyć się do ruchu. Jeśli uważasz jest to podejście prawidłowe lub co gorsza sam jeździsz w taki sposób polecam przeczytać ten artykuł.

Skrzyżowanie bezkolizyjne

Skrzyżowanie bezkolizyjne jest jednym ze skrzyżowań, które pozwala na bezpieczne włączenie się do ruchu zjeżdżając z jednej drogi na drugą. Przy czym konstrukcja tego typu skrzyżowania pozwala na uniknięcie „przecinania” pasa ruchu co znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo jakie występuje na tradycyjnych skrzyżowaniach. Jednak nie wszyscy kierowcy potrafią wykorzystać zalety tego typu skrzyżowań popełniając podstawowy błąd.

Jedną z podstawowych rzeczy, którą należy bezwzględnie pamiętać wjeżdżając na skrzyżowanie bezkolizyjne jest to, że pas na który wjeżdżamy nie służy do zatrzymania się na nim i czekania na dogodną sytuację na włącznie się do ruchu. Pas ten bezwzględnie służy do rozpędzenia samochodu do prędkości, która pozwoli nam bezpiecznie włączyć się do ruchu. Zatrzymanie się na tym pasie np. na autostradzie jest naruszeniem przepisów ruchu drogowego nie mówiąc już o bardzo niebezpiecznej sytuacji jaką powoduje kierowca zatrzymujący się na tym pasie.

Sytuacja ta jest tym bardziej niebezpieczna ponieważ skrzyżowania tego typu umieszczane są zazwyczaj na drogach po których samochody poruszają się ze znaczną prędkością. Zatrzymując pojazd na takim skrzyżowaniu doprowadzamy do sytuacji, w której jesteśmy zmuszeniu ruszać z postoju i rozpędzać samochód od „zera”. Z tego powodu nawet daleko jadący samochód może nas dogonić w mgnieniu oka a chwila nieuwagi kierowcy będącego w tym pojeździe może doprowadzić do koszmarnej w skutkach sytuacji.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której włączenie się do ruchu pomimo rozpędzenia pojazdu nie będzie możliwe. Sytuacje tę zdażają się jednak naprawdę sporadycznie, a w większości przypadków to brak doświadczenia i małe skoncentrowanie na prowadzeniu pojazdów są przyczyną nieumiejętnego włączenia się do ruchu na tego typu skrzyżowaniach.

Jak włączyć się do ruchu na bezkolizyjnych skrzyżowaniach:

  • Zjeżdżając z jednej drogi na drugą wjedź na pas umożliwiający rozpędzenie pojazdu i jeżeli to nie jest konieczne nie zatrzymuj się na nim,
  • Włącz kierunkowskaz sygnalizujący twój zamiar zmiany pasa i włączenia się do ruchu,
  • Dostosuj swoją prędkość zbliżając ją do prędkości poruszających się pojazdów,
  • Obserwuj sytuację na pasie, który chcesz zająć,
  • Zmień pas ruchu przy najbliższej okazji,
  • Jeżeli nie ma możliwości zmiany pasa ruchu samochód zatrzymaj dopiero na samym końcu pasa skrzyżowania .