Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100571,t-opony_ekologiczne_–_kaprys_czy_oszczednośc.html
Informacja prasowa / Data: 2010-09-10

Opony ekologiczne – kaprys czy oszczędność

Informacja prasowa

Moda na ekologiczne produkty pochłania kolejne obszary, nie omijając przy tym branży motoryzacyjnej. Skoro ekologiczne może być rolnictwo, żywność, torby na zakupy, to dlaczego by nie opony?

istockphoto / © Mikhail Mishchenko

Aby wyjść naprzeciw odpowiedzialnym za środowisko zmotoryzowanym konsumentom, koncerny Michelin oraz Pirelli wprowadziły do swojego asortymentu linie opon ekologicznych. Dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, opony z linii Cinturato (Pirelli) oraz Energy Saver S1 (Michelin) mają zastosowanie we wszystkich segmentach samochodów osobowych – od małych miejskich po luksusowe sedany. Nie zapomniano również o posiadaczach niewielkich SUVów i aut terenowych z napędem na cztery koła, tworząc specjalnie dla nich linię Scorpion Verde (Pirelli).

Ograniczając negatywny wpływ przemysłu motoryzacyjnego na środowisko, nie trzeba wcale rezygnować z komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Wprowadzone na rynek bogate w proekologiczne parametry opony, posiadają bowiem wszelkie certyfikaty i testy bezpieczeństwa. Dodatkowo, przy ich produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych olejów, które podczas zużywania zanieczyszczają atmosferę. Dzięki temu w świadomy sposób zmniejszamy emisję dwutlenku węgla.

Kolejnym atutem „zielonych” opon jest oszczędność wynikająca z ich użytkowania. Poprzez zastosowane obniżonego średnio o 20% oporu toczenia (im wyższy opór toczenia opon tym wyższe spalanie), chcąc przyczynić się do ochrony środowiska nie musimy przepłacać. Dzięki specjalnemu projektowi bieżnika, ograniczamy także poziom hałasu słyszalnego podczas jazdy.

Trzeba przyznać, że obietnice składane nam przez producentów są nad wyraz kuszące, jednak jaki stosunek mają do nich Polacy? Ilu z nas zdecydowało się już wyposażyć pojazdy w ogumienie proekologiczne? – Początkowo klienci nieufnie podchodzili do tego typu nowości. Każdy bał się być pierwszym testującym. Jednak z upływem czasu, obserwujemy coraz większe zainteresowanie oponami ekologicznymi. Z doświadczenia wiem, że kierowcy wolą przeczytać najpierw opinie innych, dopiero potem sami je sprawdzić – komentowała popularność „zielonych” opon Justyna Kaczor, ze sklepu internetowego NetCar.pl.

Niezależnie od rodzaju posiadanych opon, nie możemy jednak zapominać o regularnym sprawdzaniu ich stanu – zwłaszcza o kontroli ciśnienia powietrza. Zbyt mała ilość powietrza zwiększa zużycie paliwa, prowadzi do szybszego zużycia bieżnika i pogorszenia komfortu jazdy. Ciśnienie dużo niższe od zalecanego, może doprowadzić do zmniejszenia trwałości ogumienia nawet o połowę, efektem czego jest gorsze prowadzenie samochodu.

Jak z każdym towarem tak i w przypadku opon, aby być w pełni zadowolonym trzeba poszukać złotego środka. Najlepiej po prostu przetestować kilka dostępnych na rynku propozycji i odnaleźć tę, która będzie dla nas najlepsza. A jeśli przy okazji zrobimy pożyteczną rzecz dla środowiska, to czemuż by nie spróbować?

Źródło: StartBull