Czterokołowce zwane quadami, stały się już tak popularne, iż królują na liście prezentów pierwszokomunijnych. Jednak czy jest to za wcześnie na taki prezent? Warto wiedzieć, jakie warunki musi spełnić kierowca quada, by w pełni legalnie mógł poruszać się po drogach.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2005 roku dotyczące homologacji pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych czterokołowych (między innymi quadów), a także motorowerów, stwierdza iż powyższe pojazdy muszą spełniać wymagania techniczne kategorii L5e - czyli takie jak motocykle trójkołowe (koła umieszczone symetrycznie). Dodatkowo jeśli pojemność skokowa silnika przekracza 50 cm3, lub prędkość konstrukcyjna jest większa niż 45 km/h, to należy spełniać wymagania techniczne oraz posiadać wyposażenie takie jak dla motocykli (np: używać kasku).
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić polisę OC na wypadek szkód powstałych w wyniku użytkowania pojazdu. Polisę tą należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Jeśli pojazd nie jest zarejestrowany, umowę ubezpieczeniową OC należy zawrzeć przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. W myśl ustawy nie rozróżnia się wprowadzania pojazdu do ruchu na drogach publicznych i niepublicznych. Drogę w tym przypadku rozumie się, jako miejsce ogólnodostępne, w którym może dojść do szkody materialnej lub niematerialnej osoby trzeciej.
Do kierowania quadem wystarczą prawo jazdy kategorii B1 (uprawniają do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie do 550 kg). Jednak o stopień wyżej w hierarchii ważności prawa jazdy, jest “prawko” kategorii B, które również uprawnia do prowadzenia quada.
W przypadku gdy quad jest zarejestrowany jako motorower, to osoba pełnoletnia nie musi posiadać uprawnień do kierowania tym pojazdem. Natomiast kierowcy czterokołowców w wieku od 13 do 18 lat powinni posiadać kartę motorowerową.
Z przepisów wynika również, iż po drodze publicznej nie wolno kierować dzieciom poniżej 10 roku życia, z wyjątkiem roweru, lecz tylko pod opieką osoby dorosłej. Poza drogą publiczną nie ma takiego zakazu, lecz przpisy o ruchu drogowym można tam zastosować w przypadku podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. A takiej oceny dokona Policja.