Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100409,t-fascynujące_światlo_–_dynamika_dzieki_technologii_i_designowi..html
Informacja prasowa / Data: 2010-02-17

Fascynujące światło – dynamika dzięki technologii i designowi.

Informacja prasowa

W pełni diodowe (LED) lub ksenonowe reflektory główne z kontrolą strumienia światła bazującą na systemie kamer oraz innowacyjna koncepcja oświetlenia wnętrza – wszystko to czyni z nowego Audi A8 imponujący przykład innowacyjności.

Warszawa, luty 10. Hella rozpoczyna nowy rok z „wielkim hukiem” – dzięki innowacyjnym superreflektorom. W najnowszym modelu Audi A8 ten dostawca samochodowych części i akcesoriów właśnie dostarczył imponujący dowód swych najwyższych kompetencji w dziedzinie oświetlenia. W wyrazisty i bardzo widoczny sposób Hella - specjalista od oświetlenia i elektroniki - po raz kolejny przesuwa granice, poszerzając swe technologiczne możliwości.

Jedną z najbardziej wyjątkowych cech nowego Audi A8 jest opcjonalny system reflektorów głównych diodowych LED. Światła mijania wytwarza 10 projektorowych soczewek ustawionych w wijącą się wstęgę. Nadają one samochodowi niezwykłego wyglądu – zarówno w dzień, jak i w nocy. Także światła dzienne emanują wyjątkowo silną dynamiką. Po raz pierwszy projektanci i konstruktorzy Helli i Audi połączyli światła dzienne z kierunkowskazami i światłami pozycyjnymi. Dzięki systemowi optycznemu stworzonemu specjalnie dla tej lampy, to konstrukcja łącząca w sobie te trzy funkcje jest cieńsze niż kiedykolwiek.

Kolejną wyjątkową cechą nowego auta jest osiągnięcie pełnej funkcjonalności AFS (Adaptive Frontlight System, system adaptacyjnego oświetlenia czołowego) za pomocą diod LED – po raz pierwszy na świecie. Diody te pozwalają na aktywowanie różnych funkcji oświetleniowych w zależności od sytuacji drogowej. Można więc włączać światła na złe warunki pogodowe (redukuje olśnienia i odbłyski we mgle lub silnym deszczu, rzucając szerszy i niższy strumień światła) lub światła autostradowe, czy też strumienie światła zakrętowy lub miejski na drodze włączania lub wyłączania poszczególnych diod.

Znakomitym rozwiązaniem jest też tzw. tryb podróżny. Jeśli wybieramy się w podróż do kraju o ruchu drogowym przeciwnym do naszego, nie trzeba już zaklejać fragmentów lampy – wystarczy ustawić w komputerze „tryb lewostronny”. Odpowiedni wzór oświetleniowy włączy się automatycznie – oczywiście, na drodze selektywnego włączania i wyłączania pojedynczych diod LED w lampach głównych.

Ale techniczne zaawansowanie dostawcy motoryzacyjnego z Lippstadt ukazują też inne elementy wyposażenia nowego Audi, jak choćby seryjny system ksenonowy, który w A8 można doposażyć w system adaptacyjny regulujący zasięg oświetlenia, a tym samym podnoszący poziom bezpieczeństwa. Pojazdy przemieszczające się przed nami wykrywa zintegrowana kamera czołowa, a skonstruowany specjalnie w tym celu przez Hellę system elektroniczny sterujący oświetleniem automatycznie dostosowuje zasięg lamp głównych do sytuacji – kierując takim autem, zawsze mamy więc do dyspozycji oświetlenie drogi o największym możliwym w każdej chwili zasięgu. Funkcja ta znajduje także zastosowanie na górzystych drogach.

Poza zmiennym zasięgiem, system adaptacyjnego oświetlenia przedniego AFS obejmuje też inne funkcje w oparciu o połączone dane z czujników zmierzchu i deszczu oraz o namiar z systemu nawigacyjnego GPS (nowa możliwość) – samochód jest w stanie wykryć z wyprzedzeniem sytuację drogową i odpowiednio ustawić strumień wytwarzanego przez swe lampy główne światła. W ten sposób światła dostosowują się zarówno do pogody, jak do np. skrzyżowań przed wjazdem na nie czy (oświetlenie miejskie) przed wjazdem do miejscowości lub (autostradowe) w chwili włączania się do ruchu na trasie tego typu.

Również w kabinie nowego modelu Audi spotykają się najnowocześniejszy design i inteligentne technologie – dzięki diodom LED. Funkcja oświetlenia wnętrza realizowana jest poprzez dwa wyjątkowo wyrafinowane elementy optyczne: płaski, uformowany w podkowę światłowód na środku podsufitki oświetla kabinę we współpracy z podłużnymi światłowodami biegnącymi wokół podsufitki. Wytwarzane przez nie białe światło nie tylko oświetla wnętrze, ale także współtworzy przyjazną atmosferę domu.

Wysoki komfort jazdy, zdecydowany wzrost poziomu bezpieczeństwa i na okrasę atrakcyjny wygląd – innowacje Helli w nowym Audi A8 w imponujący sposób współtworzą perfekcyjną symbiozę technologii i stylu.

Źródło: Hella, fot. Hella