Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-100,t-centralny_zamek___historia,_dzialanie,_nowe_pomysly.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-20

Centralny zamek - historia, działanie, nowe pomysły

Podchodzimy do samochodu. Kierowca otwiera swoje drzwi (kluczykiem lub pilotem) i wszyscy pasażerowie wsiadają do pojazdu. Dzisiaj to dość oczywista sytuacja, jednak jeszcze kilka lat temu wyglądało to zupełnie inaczej. Każde drzwi trzeba było otwierać osobno i najczęściej było to zadaniem kierowcy. Dzisiaj na szczęście centralny zamek jest najczęściej na liście wyposażenia standardowego większości samochodów.

Pomysł i zastosowanie

Kluczyki z pilotem

Pierwsze zastosowanie idei centralnego zamka miała miejsce już w latach 20 ubiegłego wieku. Wtedy jednak system ten był stosowany jedynie w bardzo luksusowych pojazdach. Do powszechniejszego użytku centralny zamek trafił za sprawą firmy „Packard” w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Idea działania centralnego zamka jest bardzo prosta. Otwarcie przednich drzwi kierowcy lub pasażera powoduje jednoczesne otwarcie wszystkich drzwi w samochodzie. Podobnie ma się rzecz z zamykaniem drzwi. I tutaj kończy się definicja centralnego zamka. Ale jak się okazuje nawet tak prosta idea została już wielokrotnie udoskonalona.

Udoskonalenia

Obecnie otwieranie drzwi samochodu przestaje kojarzyć się z używaniem kluczyka. Centralny zamek jest najczęściej aktywowany przy pomocy pilota. Zadaniem centralnego zamka coraz częściej jest nie tylko otwieranie i zamykanie drzwi, lecz także bagażnika, wlewu paliwa czy szyberdachu. W samochodzie wyposażonym w elektrycznie sterowane szyby zamknięcie samochodu może powodować także automatyczne domknięcie szyb. Dodatkowym zastosowanie pilota centralnego zamka może być otwieranie i zamykanie drzwi garażowych.

Możliwe jest również automatyczne zamykanie drzwi po osiągnięciu przez samochód określonej prędkości lub otwieranie ich gdy samochód się zatrzyma. Czy jest to słuszne działanie – można się zastanawiać – wszak zamknięte drzwi mogą bardzo utrudnić ew. akcję ratunkową w razie wypadku.

W połączeniu z bezdotykowym systemem uruchamiania całego pojazdu zastosowanie centralnego zamka powoduje, że odjechanie samochodem nie wymaga od kierowcy żadnych dodatkowych czynności oprócz otwarcia drzwi i naciśnięcia przycisku uruchamiającego silnik. Zastosowanie normalnego kluczyka powoli odchodzi do lamusa.