samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Napęd hybrydowy napędem przyszłości?

Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-05-18

Napęd hybrydowy to rodzaj napędu, o którym coraz więcej słyszymy i który staje się coraz bardziej popularny w produkcji samochodów miedzy innymi dzięki zmniejszonemu zużyciu paliwa. Czy wiec napęd hybrydowy jest napędem przyszłości czy tylko przejściowym napędem pomiędzy silnikami spalinowymi a ogniwami paliwowymi?

Zasada działania

BMW Concept X3 EfficientDynamics. Fot.:BMW BMW X3 EfficientDynamics
Fot.: BMW

Napęd hybrydowy jest połączeniem dwóch rodzajów napędów.Obecnie w motoryzacji jako napęd hybrydowy najczęściej stosowane jest połączenie silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym stosowanych do napędzania jednego pojazdu.

Silnik spalinowy połączony jest z generatorem prądu, natomiast silnik elektryczny nie jest w tylko silnikiem ale pełni również role prądnicy służącej do ładowania akumulatorów, które zasilają go podczas jego pracy.

Silniki te mogą pracować razem podczas dużego zapotrzebowania na moment obrotowy ( np. przyspieszanie lub jazda pod górę) lub oddzielnie tylko silnik spalinowy lub tylko elektryczny. Podczas postoju silnik spalinowy nie pracuje, a podczas jazdy ze stałą prędkością doładowuje akumulatory.

Rodzaje napędów hybrydowych

Wzależności od konfiguracji elementów napędzających wyróżnia się układy hybrydowe szeregowe, równoległe i mieszane.

W układzie szeregowym energia wytwarzana przez silnik spalinowy jest w całości przetworzona na energie elektryczną do napędu silnika elektrycznego, a jej nadmiar do ładowania akumulatorów. W razie potrzeby silnik elektryczny może również korzystać z energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach. W układach tych nie ma potrzeby stosowania skrzyni biegów.

W układzie równoległym cześć energii mechanicznej wytworzonej przez silnik spalinowy napędza pojazd, a pozostała cześć ładuje akumulatory. Gdy potrzebna jest duża moc silniki mogą pracować równolegle (razem) jako źródło napędu. Podczas hamowania silnik elektryczny jest generatorem prądu.

Układ mieszany jest kombinacją cech układów równoległego i szeregowego.

W obecnie produkowanych pojazdach samochodowych znalazły zastosowanie układ typu równoległego lub mieszanego.

Zastosowanie

Toyota Prius III. Fot: Wikipedia Toyota Prius III
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Napęd hybrydowy znalazł obecnie zastosowanie w samochodach osobowych takich jak Toyota Prius ,Lexus GS 450h, Lexus GS 400h, Honda Civic IMA (dostępne na rynku Polskim), Toyota Highlander, Camry Hybrid (na zdjęciu), Lexus LS 600h. Napęd hybrydowy znalazł również zastosowanie w śmieciarkach autobusach (np. Solaris Urbino 18 Hibrid), w tramwajach, nawet w rowerach jako połączenie silnika mechanicznego lub elektrycznego i napędu nożnego.

Wady i Zalety

Zasadniczą wadą pojazdów z hybrydowym układem napędowym jest ich wyższa cena. Do wad należą również większa masa pojazdu oraz komplikacja układu głównie z powodu konieczności stosowania akumulatorów.

Do zalet należą natomiast mniejsze zużycie paliwa oraz zmniejszona emisja szkodliwych spalin, oraz mniejszy hałas. Do zalet można również zaliczyć (niestety jeszcze nie w Polsce) ulgi na pojazdy z napędem hybrydowym (np. w Londynie kierowcy posiadający Toyotę z napędem hybrydowym nie wnoszą opłaty za wjazd do centrum miasta). Być może w Polsce w przyszłości również doczekamy się podobnych ulg.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Ross
Data nadesłania:
  09.10.2008 12:08
Hybrydy wcale nie sa ekologiczne. Sa wypchane ogniwami - akumulatorami, ktorych zywotnosc wynosi ok 5 lat. Co pozniej z tymi akumulatorami ?

A w Polsce, gdzie prad potzebny do naladowania tych akumulatorow czerpany jest z elektrowni opalanych weglem :) tez jest "eko" :)

Hybrydy to chwyt marketingowy "eko" "save planet". Tyle gwiazd zostalo obdarowanych przez koncerny hybrydami, zeby od czasu do czasu sie w nich pokazaly...
Autor(ka): Mariusss
Data nadesłania:
  27.02.2009 11:37
szczera prawda jak by do kosztów paliwa doliczył koszty naładowania akumulatora tj prąd to faktycznie nie ma różnicy czy jeżdżę na benzyniaku czy hybrydem, a różnica w osiągach jest hybryd jest słabszy, ma gorsze osiągi ogólnie mówiąc co wynika z jego masy oraz jest stanowczo droższy, myślę że oszczędniej będzie na benzynie z zastosowaną instalacją lpg, a środowisko? zastanówmy sie jak inni będą o nie dbali i jak teraz dbają dobrym przykładem są właśnie elektrownie jak uż kolega wspominał;)
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  25.04.2009 23:23
hybrydy są ekologiczne i oszczędne, akumulator jest ładowany poprzez silnik spalinowy, co oznacza, że te 2 napędy działają naprzemiennie lub równocześnie, ale emisja spalin jest zawsze mniejsza w porównaniu do samochodu spalinowego. Co do żywotności akumulatorów, to zależy na co się trafi, Ale i tak cena samochodu się zwraca, więc warto zainwestować. Co prawda silniki są wciąż dopracowywane, lecz ze względów ekonomiczych są bardziej opłacalne.
Autor(ka): auto na wodę
Data nadesłania:
  21.05.2009 09:54
Hybryda nie zawsze jest napędę elektrycznym nasze auta hybrydowe to silnik wysokoprężny i wodór posiadamy kilka sprinterów z takim napędem i już od czerwca wchodzimy publicznie na rynek
Autor(ka): Gucio
Data nadesłania:
  08.09.2009 16:21
Ross co ty pleciesz za bzdury? Silniki spalinwe są na rynku od ponad 40 lat a hybrydy dopiero wchodzą do masówki. Akumulatory starczają na więcej niż 5 lat czego dowiódł Prius I generacji. ponaddaje je się recyklingowi i w 95% stają się nieszkodliwe. Ponadto całe auto jest wykonne z materiałów mogących być poddanym recyklingowi. Prius jest młody i ma jeszcze wady ale z czasem stanie się duuuużo lepszy od zwykłych benzyniaków, BA III gen. już jest. Ponadto Prius to nie jedyna hybryda, LEXUS LS600h z silnikiem 5 litów spala ok 10/100km. A waży 2,5 tony. Pokazmi inne auto z takimi osiągami, taką masą i takim spalaniem nie będące hybrydą?
Autor(ka): Andy
Data nadesłania:
  17.02.2010 18:55
Są w Polsce firmy albo instytuty, które zajmują się produkcją lub rozwojem elektrycznych silników samochodowych?
Wdzięczny za każdą informację
Autor(ka): Krzysiek
Data nadesłania:
  25.02.2010 17:49
obecnie na rynku pojawił sie najmocniejszy silnik hybrydowy w BMW X6 activehybrid posiada 680Nm jego bateria waży ja ok. 85 kg i jest chłodzona cieczą , także co jakiś czas powstają coraz to lepsze modyfikacja silnika hybrydowego . Jak na razie koncern BMW który przed rokiem jeszcze zapierał się produkcji tych silników wyprodukował na ten czas najlepszy i najmocniejszy silnik Hybrydowy , fakt że samochody z takim silnikiem są droższe ale są też tańsze w utrzymaniu jeżeli chodzi o spalanie i co nie którzy widzę mało wiedzą na temat tych silników nie trzeba ich ładować co jakiś czas bo to wtedy rzeczywiście nie było by to zbyt opłacalne , silnik elektryczny jest ładowany poprzez pradnice w samochodzie tak jak w potencjalnych samochodach akumulator to na tej samej zasadzie polega :)
Autor(ka): Hybryd
Data nadesłania:
  23.05.2010 09:25
Bardzo mi się podoba ten tekst !
Autor(ka): mieszko
Data nadesłania:
  05.07.2010 23:45
Zastanawiające, że najwięcej do powiedzenia mają zwykle osoby bez wiedzy merytorycznej - a sądząc na podstawie stosowanej przez nie "ortografii" bez jakiejkolwiek wiedzy.
Napęd hybrydowy jest bo musi być kilkakrotnie droższy od klasycznego. I nie miejmy złudzenia, że postęp techniczny lub może konkurencja spowoduje, że hybryda będzie tańsza od tradycyjnego "benzyniaka" lub diesl'a. To cena paliwa - a dokładniej zawarte w niej składniki (podatek, akcyza, opłata za korzystanie ze środowiska, emisja CO2 itp.) spowodują, że droższy i bardziej kłopotliwy w utrzymaniu pojazd hybrydowy będzie relatywnie tańszy. O ile się nie mylę europosłowie w Brukseli już nad tym pracują.
Jeśli mowa o akumulatorach to 800-1000 cykli ładowania w warunkach laboratoryjnych i koniec (żadne 2, 5 czy 10 lat ... chyba, że mówimy o składowaniu na Antarktydzie).
Autor(ka): SIATKARZ
Data nadesłania:
  16.01.2011 19:47
Naped hyrydowy narazie są niby ekologiczne ale silnik diesla który ma common rail jest lepszy poniewaz teraz wchodzą nowe generacje tego i bedą spełniac nawet EURO 6 I SĄ NAPRAWDE CICHE.I NAPRAWDE SILNIK SPALINOWY NIE ZAMIENIE NA HYBRYDE. :)
Autor(ka): mechatronik
Data nadesłania:
  21.12.2011 09:20
SAMOCHODY hybrydowe napędzane benzyną to samochody przyszłości z dwóch, a nawet trzech powodów.PIERWSZY powód to produkcja surowców potrzebnych dla przemysłu,asfalty itd.Surowce powstają przy obróbce ropy naftowej i produkcji benzyny a nie diesla.Gdyby wszystkie auta napędzał diesel przyszło by nam jeżdżenie drogami polnymi.Nie mówiąc o przedmiotach użytku codziennego.W tym wypadku potrzeby i ekonomia biorą górę.DRUGI powód,samochody napędzane samom benzynom nie są na tyle ekonomiczne i komfortowe jak HYBRYDY ,nie mówiąc o emisji CO2.TRZECI aspekt wyższości HYBRYDY nad silnikiem benzyna/LPG.Jak do tej pory nikomu nie udało się zbudowanie jednostki benzynowej która zużywa 4litry benzyny i tyle samo gazu,było by to alternatywom dla hybrydy.ALE nie jest.WNIOSEK PROSTY HYBRYDA JEST NAPĘDEM PRZYSZŁOŚCI.Są napędy leprze od HYBRYD ale wprowadzenie ich do masowej produkcji wprowadziłoby na dzień dzisiejszy upadek gospodarki światowej i nas samych.
Autor(ka): stanisław
Data nadesłania:
  04.03.2012 22:09
Panowie ortografia patrzcie co piszecie. Pozdrawiam !
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  06.06.2012 14:20
O losie!!!! ,czytam " znawców tematu" i słabo mi się robi. Pomijam błędy ortograficzne, ale czy Pan machatronik wie co to jest diesel. Otóż szanowny Panie auta nie są napędzane dieselem a silnikiem wysokoprężnym nazwanym dieselem od nazwiska jego konstruktora Rudolfa Diesla. Jednym słowem silnik wysokoprężny napędzany jest olejem napędowym (ropą). Nawet kiedyś na silniki diesla mówiono ropniaki.Nie trzeba być mechanikiem samochodowym ani inżynierem żeby takie rzeczy wiedzieć, a jak się nie wie to się nie wypowiada. Wstyd takie głupoty wypisywać.
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Roehr z napędem elektrycznym

Roehr z napędem elektrycznym

Amerykańska firma Roehr Motorcycles zaprezentowała nowy jednoślad z napędem elektrycznym. » ...więcej
Ion - nowy Peugeot z napędem elektrycznym

Ion - nowy Peugeot z napędem elektrycznym

Peugeot, pionier i pierwszy światowy konstruktor samochodó... » ...więcej
Bosch pracuje nad samochodem przyszłości

Bosch pracuje nad samochodem przyszłości

Bosch zatrudnia w dziale badawczo-rozwojowym technologii ... » ...więcej
Projekt Aktiv na rzecz transportu przyszłości

Projekt Aktiv na rzecz transportu przyszłości

Transport jest jednym z wyznaczników nowoczesnego społe... » ...więcej
Defender przyszłości, czyli DC100 concept

Defender przyszłości, czyli DC100 concept

Land Rover Defender to jeden z najbardziej rozpoznawalnyc... » ...więcej
Opel podczas Salonu Samochodowego w Paryżu – emocje i podróżowanie ku przyszłości

Opel podczas Salonu Samochodowego w Paryżu – emocje i podróżowanie ku przyszłości

Rüsselsheim. Przy okazji dwóch światowych premier i kilku nowych, interesujących wariantów istniejących modeli Opel zaprezentuje swój koncept e-mobilności i wprawi emocje w ruch w Paryżu podczas Mondial de l’Automobile 2010 – najliczniej uczęszczanym salonie motoryzacyjnym na świecie (2‑... » ...więcej
Polecamy porady
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia