samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Najnowszy system oświetleniowy Helli w Mercedesie klasy E

Informacja prasowa / Autor: MotoTarget.pl / Data: 2009-06-20

Kamera wykrywa inne pojazdy i automatycznie dopasowuje zasięg reflektorów głównych - ponad dwukrotnie wyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy nocnej.

Jazda za samochodami Jazda za samochodami
Nowa klasa E Mercedesa jest pierwszym na świecie samochodem, w którym reflektory główne nieprzerwanie dostosowują się do aktualnej sytuacji na drodze. System ten, opracowany wspólnie przez inżynierów Daimlera i Helli, zapewnia kierowcy najlepsze możliwe oświetlenie drogi we wszelkich warunkach, bez oślepiania innych użytkowników szosy.

System nazywany "high-beam assistant" (asystent świateł drogowych), dostępny jako opcja, wykorzystuje kamerę na przedniej szybie do wykrywania pojazdów nadjeżdżających z przeciwka lub jadących w tym samym kierunku, i kontroluje reflektory  w taki sposób, że strumień światła kończy się przed wykrytymi innymi pojazdami. W ten sposób zasięg strumienia światła wytwarzanego przez lampy główne może być sterowany i zmieniany w sposób płynny i ciągły w zakresie od przepisowych dla świateł mijania 65 m aż po imponujące nawet dla nowoczesnych lamp drogowych 300 m. Kiedy droga jest pusta, system automatycznie włącza maksymalny zasięg, ale jeśli kamera wykryje innych użytkowników drogi w odległości aż do 800 m, zasięg lamp w ciągu milisekund zostaje odpowiednio dostosowany. System jest aktywny powyżej prędkości 55 km/h.

Mając na pokładzie adaptacyjny, aktywny system asystenta świateł drogowych, kierowca może podróżować nocą o wiele bezpieczniej. Praktyczne testy potwierdzają, że mimo obecności samochodów nadjeżdżających z przeciwka, grupy pieszych na poboczu były wykrywane z odległości około 260 m, a więc o 150 m wcześniej niż przy zastosowaniu oświetlenia konwencjonalnymi lampami mijania. Tak, więc podczas jazdy nocnej system ten zapewnia ponad dwukrotnie wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia napięcia u kierowcy: nie musi on stale wytężać wzroku, by sprawdzić, czy może użyć świateł drogowych, nie musi przełączać trybu oświetlenia, a widoczność i tak ma stale optymalną, może się więc lepiej skoncentrować na prowadzeniu auta.

Jazda naprzeciw innym samochodów Jazda naprzeciw samochodów
"System bazuje na współdziałaniu czujników wytwarzających obraz, potężnego oprogramowania do obróbki obrazów oraz ultranowoczesnej technologii oświetleniowej” – tłumaczy Steffen Pietzonka, szef działu marketingu oświetlenia w Hella KGaA Hueck & Co. w Lippstadt. Co istotne, mimo że kierowca nowej klasy E ma zapewnioną maksymalną możliwą widoczność, zarazem zlikwidowane jest niebezpieczeństwo oślepiania innych użytkowników drogi, jako że strumień światła zawsze kończy się przed innym pojazdem.

Ten system jest kolejnym etapem rozwojowym systemu automatycznego przełączania między światłami mijania a drogowymi, który to „asystent przełączania świateł” jest już na rynku od dość dawna. „Tym samym odnieśliśmy sukces i wykonaliśmy bardzo istotny krok naprzód na drodze od statycznych do dynamicznych systemów oświetlenia samochodowego” – podkreśla Pietzonka.

Dynamiczne doświetlanie zakrętów, pierwszy system tego rodzaju, także wszedł do produkcji seryjnej w Mercedesie klasy E. Na zakrętach system ten niemal podwaja zasięg świateł mijania, a tym samym widoczności kierowcy. Kolejnym krokiem – także już w produkcji seryjnej – był zaawansowany system oświetlenia przedniego (Advanced Frontlighting System, AFS), oparty na hellowskim module lampy głównej VarioX. Światło wytwarzane przez tę lampę oświetla drogę, dopasowując się do jej przebiegu, prędkości auta i pogody. Efekt to najwyższy stopień wspierania kierowcy – najwyższy nie tylko technologicznie, ale także pod względem dopuszczalności prawnej. W roku 2006 Mercedes klasy E był pionierem we wprowadzaniu tej innowacji. W tej marce system ten nazywany jest „inteligentnym systemem oświetleniowym”  (Intelligent Light System). Oferuje on pięć różnych funkcji realizowanych przez lampy biksenonowe. Funkcje te odpowiadają typowym warunkom drogowym lub pogodowym – są to światła pozamiejskie, światła autostradowe, rozszerzone światła przeciwmgłowe, aktywne światła zakrętowe i doświetlające zakręty. Bazą tego systemu są zmiennie kontrolowane reflektory biksenonowe połączone z elektronicznymi sterownikami. Od sterowników lampy otrzymują dane o aktualnej sytuacji drogowej i odpowiednio dopasowują rozkład strumienia światła. W nowej Klasie E Mercedes oferuje nowy system w pakiecie oświetleniowym wraz z biksenonowymi lampami głównymi, inteligentnym systemem oświetleniowym oraz diodowymi lampami dziennymi.

Źródło: Hella, fot. Hella

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
System SCR (AdBlue)

System SCR (AdBlue)

Wymagania jakie nałożono na producentów samochodów przez wprowadzenie normy Euro 4 jak również... » ...więcej
System wspomagania nagłego hamowania

System wspomagania nagłego hamowania

Dla wykorzystania maksymalnej siły hamowania wielu producen... » ...więcej
Inteligentny System Ratunkowy już w Skodach

Inteligentny System Ratunkowy już w Skodach

Skoda Auto Polska S.A. oraz Keratronik Sp. z o.o. podpisa... » ...więcej
System recyrkulacji spalin

System recyrkulacji spalin

Coraz większe starania starania producentów samochodów do zmniejszenia szkodliwych substancji emi... » ...więcej
Światowej klasy lakiery w polskiej sieci dystrybucji

Światowej klasy lakiery w polskiej sieci dystrybucji

Po wprowadzeniu do sprzedaży na początku roku lakieru T... » ...więcej
Odnowione Fordy S-MAX i Galaxy aspirują do klasy premium

Odnowione Fordy S-MAX i Galaxy aspirują do klasy premium

Ford dokonał prezentacji możliwości swoich największy... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia