samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Magnetyzery - magnetyzm poprawia osiągi?

Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-08-23

Magnetyzer jest urządzeniem, które z założenia ma zrewolucjonizować pracę silnika naszego samochodu odpowiednio działając na paliwo lub powietrze, które go zasila. Idea jego działania wydaje się prosta – jednak wokół skuteczności tego urządzenia powstało wiele kontrowersji. W tym artykule nie podejmujemy się rozwiania tych wątpliwości – chcieliśmy jednak przedstawić ideę działania magnetyzerów oraz dokonać przeglądu dostępnych wyników badań magnetyzerów.

Zasada działania

Magnetyzer to montowana na przewodach doprowadzających paliwo „przejściówka”, której silnie magnetyczne właściwości zmieniają ustawienie cząsteczek paliwa. Oferowane są także magnetyzery powietrza, które podobnie działają na wprowadzane do komory spalania powietrze. Dodatkowo cząsteczki te zostają namagnesowane.

Prowadzi to do lepszego „zmieszania” się paliwa z powietrzem. Dzięki temu mieszanka spala się lepiej wytwarzając więcej energii, co powoduje zwiększenie mocy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa. Dodatkowym zyskiem jest brak w spalinach niespalonych, szkodliwych substancji.

Istotny jest odpowiedni dobór magnetyzera. Dostępne są urządzenia dedykowane np. do samochodów zasilanych gazem czy do dieseli. Magnetyzery różnią się także mocą zastosowanego magnesu a przez to siłą oddziaływania na paliwo czy powietrze.

Efekty działania magnetyzerów mogą być widoczne od razu, ale niektórzy producenci podają, że wszystkie ich zalety ujawniają się dopiero po przejechaniu określonej liczby kilometrów.

Montaż

Montaż magnetyzera jest najczęściej banalnie prosty i możliwy do wykonania przez każdego, nawet mało wprawnego, kierowcę. Polega to zwykle na przecięciu przewodu paliwowego i wstawieniu w miejsce przecięcia magnetyzera. Dostępne są także magnetyzery, których montaż nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji w instalacje samochodu.

Podsumowanie

Skuteczności magnetyzerów zawsze towarzyszyły kontrowersje. Firmy je produkujące zlecały badania różnorakim instytutom. Badania skuteczności podejmowały się także pisma motoryzacyjne. Wyniki tych badań są różne – niektóre wykazują brak zmian w osiągach silnika, inne nawet 15-20% zwiększenie mocy i zmniejszenie zużycia paliwa. Nie są znane nam przypadki, żeby magnetyzer pogorszył osiągi pojazdu. Zresztą raczej nie ma takiej możliwości – magnetyzer w żadnym stopniu nie zmniejsza przepustowości przewodów paliwowych.

Z drugiej strony pewną wątpliwość generują producenci samochodów. Dlaczego firmy dysponujące gigantycznymi pieniędzmi na badania nie montują tych urządzeń seryjnie. Odpowiedź na to pytanie pozostanie nieznana.

Z dokonanego przeglądu dostępnych źródeł i wyników badań wynika jednak pozytywny obraz magnetyzerów. Nawet 2% polepszenie osiągów silnika należy uznać za pozytywne działanie tego urządzenia. Decyzję kupić czy nie pozostawiamy czytelnikowi. Tym, którzy zdecydują się na zakup życzymy, aby wydane kilkaset złotych nie okazało się wyrzuconym w błoto, lecz zainwestowanymi w urządzenie, które szybko się zwróci i przyniesie spore oszczędności.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Benek
Data nadesłania:
  24.08.2007 09:24
Ja sceptycznie podchodzę do działania magnetyzerów. Skoro mają takie cudowne działanie, to dlaczego nie są montowane seryjnie w samochodach???
Autor(ka): mareczko
Data nadesłania:
  12.03.2008 21:42
Jak by to było rzeby samochodów nie było
Autor(ka): Budowlaniec;)
Data nadesłania:
  07.08.2008 23:40
Sam zrobiłem magnetyzery paliwa i powietrza, z tym że o wiele konkretniejsze od tych oferowanych. Poprostu większa ilość najmocniejszych magnesów neodymowych.... efekt dużo większy moment z dołu. Silnik się nie dusi na 3 praktycznie jadąc od zera swobodnie przyśpiesza. Bardzo przydatne w mieście bo nie trzeba mieszać skrzynią:), (spalanie ok. litr mniejsze i kultura jazdy znacznie lepsza). Jak sie pokusić to można na jednym biegu przejechać całe miasto. Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowaniu mocnych magnetyzerów.
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Nowy silnik od Volvo – 1,6 GTDi – wysokie osiągi przy minimalnym zużyciu paliwa

Nowy silnik od Volvo – 1,6 GTDi – wysokie osiągi przy minimalnym zużyciu paliwa

Gama silników Volvo zostanie niedługo poszerzona o nowe, benzynowe silniki o pojemności 1,6 litra z najnowszą technologią bezpośredniego wtrysku paliwa. Idea GTDi (Gasoline Turbocharged Direct Injection) powstała aby zapewnić możliwie niskie zużycie paliwa bez ograniczania osiągów i przy... » ...więcej
Dodatki, uszlachetniacze, uszczelniacze...

Dodatki, uszlachetniacze, uszczelniacze...

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów różnego rodzaju ... » ...więcej
ABS - pomaga czy szkodzi?

ABS - pomaga czy szkodzi?

ABS to układ zapobiegający blokowaniu się kół pojazdu podczas hamowania. Skutek jego działania... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia