samochody
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Motoryzacja Samochody osobowe Samochody ciężarowe Porady rss
Strona główna Technika Bezpieczenstwo Nowe technologie Przepisy i technika jazdy Sport Finanse Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Dane techniczne

Najbardziej przyjazny środowisku europejski kierowca nareszcie znaleziony!

Informacja prasowa / Data: 2010-07-28

Malmö. Opel poszukiwał najbardziej przyjaznego środowisku europejskiego kierowcy, a António Gonçalves z Portugalii uznany został w tym tygodniu osobą godną tego tytułu. Zgodnie z mottem brzmiącym „Poszukiwany kierowca przyjazny środowisku!” Opel zorganizował dwumiesięczny konkurs ecoFLEX Experience, którego celem było podniesienie świadomości, iż prawidłowe, uwzględniające środowisko naturalne techniki jazdy – w połączeniu z odpowiednimi pojazdami – mogą w ogromnym stopniu przyczynić się do ograniczenia emisji CO2.

Po pokonaniu blisko 70 000 innych uczestników konkursu, 20 rywali – po jednym z każdego uczestniczącego w konkursie kraju – spotkało się w ten weekend na torze Sturup Raceway w pobliżu Malmö w Szwecji celem wzięcia udziału w wielkim finale. 25-letni zwycięzca konkursu ecoFLEX Experience otrzymał symboliczne kluczyki do nagrody głównej – jednego z pierwszych egzemplarzy Opla Ampera z napędem elektrycznym, którego produkcja rozpocząć się ma w przyszłym roku. Pojazd z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu – pierwsza seria tego rodzaju pojazdów w Europie – wprowadzony zostanie na rynek do sprzedaży pod koniec roku 2011.

„Bardzo pragnąłem Opla Ampery i dlatego zdecydowanie chciałem wygrać” powiedział dumny i szczęśliwy Gonçalves. „Dlatego byłem tak bardzo skupiony, żeby jechać jak najbardziej zrównoważenie”.

Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca również mają powody do świętowania. Zdobywca drugiego miejsca w konkursie jazdy ekonomicznej, Yakup Pelit z Danii, wygrał Opla Astrę 1.3 CDTI ecoFLEX. Ten kompaktowy pojazd o mocy 70 kW/95 KM zużywa zaledwie 4,1 litra oleju napędowego na 100 km, co prowadzi do wyjątkowo niskiego poziomu emisji CO2 wynoszącego 109 gramów na kilometr.

Zdobywca trzeciego miejsca, Keijo Tapio Leppävuori z Finlandii, pochwalić będzie się mógł przyjaznym środowisku stylem jazdy w Corsie 1.3 CDTI ecoFLEX, której średnie zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,7 litra na 100 km (98 g CO2/km).

Finał w Szwecji pokazem ekonomicznej techniki jazdy

 

Uczestnicy musieli zademonstrować swoje umiejętności jazdy ekonomicznej w czterech konkurencjach na szwedzkim torze wyścigowym Sturup. Pierwszą konkurencję stanowiła standardowa jazda miejska w Corsie, z mnóstwem startów, zatrzymań i ograniczeń prędkości. Ostateczny zwycięzca konkursu ecoFLEX Experience Gonçalves uzyskał średnie zużycie paliwa wynoszące 4.25 litra oleju napędowego na 100 km, zdobywca drugiego miejsca w tej konkurencji Leppävuori – 4.41 l/100 km, zaś zdobywca trzeciego miejsca – Urban Gostencnik ze Słowenii 4.56 l/100 km.

Kolejnym punktem programu była spokojna, dłuższa jazda w ekskluzywnym modelu Insignia; zwycięzca tego zadania – Duńczyk Pelit zużył średnio 4.31 l/100 km (2 miejsce zajął Portugalczyk Gonçalves zużywając 4.61 l/100 km, na 3 miejscu uplasował się Szwed Jesper Forsberg ze średnim zużyciem paliwa na poziomie 4.68 l/100 km).

W zbiorniku Merivy znajdowało się zaledwie pół litra oleju napędowego, a zwycięzca w tej konkurencji Forsberg zdołał przejechać na nim 18.13 km.

Przy ograniczonej ilości paliwa w zbiorniku Astry celem było przejechanie 20 okrążeń w najkrótszym możliwym czasie – zadanie wymagało wyjątkowych umiejętności jazdy szybkiej, a jednocześnie pozwalających na przekroczenie linii mety. Zwycięzca, Słoweńczyk Gostencnik, zdołał tego dokonać w ciągu zaledwie 34 minuty i 19 sekund (2 miejsce zajął Pelit z czasem 34 minuty i 27 sekund, 3 miejsce należało do Włocha Fabio Bochicchio z czasem 34 minuty i 30 sekund).

W ostatecznym rozrachunku António Gonçalves zdołał osiągnąć największą równowagę między jazdą ekonomiczną, a sportową ze średnim zużyciem paliwa we wszystkich konkurencjach na poziomie zaledwie 3.95 l/100km. Sprawiło to, iż nie tylko znalazł się on przed innymi zwycięzcami eliminacji krajowych, ale i stanowiło dowód tego, iż jazda przyjazna środowisku również może sprawiać radość oraz być rentowna.

Ogromne zainteresowanie organizowanym przez marki Opel/Vauxhall konkursem ecoFLEX przekroczyło najśmielsze oczekiwania. W samych tylko Niemczech do udziału zarejestrowało się 19 000 osób, zaś w Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji i Włoszech liczba uczestników przekraczała 5 000 osób w każdym z tych państw. Do chwili obecnej strona internetowa konkursu ecoFLEX Experience odnotowała około 2,5 miliona odsłon.

Jazda ekologiczna – dziś i jutro

Zainteresowanie ekologiczną jazdą, podkreśla również rosnące znaczenie i popularność samochodów ekonomicznych. Opel oferuje szereg modeli ecoFLEX, od ekonomicznych wersji benzynowych po cechujące się niskim poziomem emisji CO2 wersje wysokoprężne i wersje z napędem alternatywnym, w tym napędzane płynnym gazem (LPG) i sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Stanowiący nagrodę główną w konkursie ecoFLEX Experience Opel Ampera odzwierciedla zaangażowanie marki w poszerzenie w przyszłości oferty o silniki wykorzystujące technologie przyjazne środowisku.

Opel Ampera, pojazd z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu, będzie pierwszym, bezemisyjnym samochodem z napędem elektrycznym do codziennej jazdy oferowanym w Europie.

Źródło: Opel, fot. Opel

Wasze komentarze:

Autor(ka): eko
Data nadesłania:
  28.07.2010 23:09
Skomplikowany test, ale przez to miarodajny. Czekam, aż VW zrobi podobny test wersji BlueMotion. Zużycie w tych wersjach jest jeszcze niższe.
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Biopaliwo - paliwo przyjazne środowisku

Biopaliwo - paliwo przyjazne środowisku

Biopaliwa są w odróżnieniu od ropy naftowej czy gazu ziem... » ...więcej
Europejski debiut Hondy CR-Z

Europejski debiut Hondy CR-Z

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie będzie miejscem debiutu Hondy CR-Z w europejskiej sp... » ...więcej
Europejski debiut Fiata 500C by Diesel.

Europejski debiut Fiata 500C by Diesel.

Mediolańskie Targi Meblowe (Milan Furniture Fair), któr... » ...więcej
Fiat najbardziej ekologiczny

Fiat najbardziej ekologiczny

Fiat Automobiles potwierdza pozycję najbardziej "ekologicznej" marki w Europie. Fiat 5... » ...więcej
Niebezpieczny kierowca na diecie

Niebezpieczny kierowca na diecie

Aż 84% kobiet kierowców prowadzi samochód, odczuwając g... » ...więcej
Polecamy porady
Przyczyny drgania kierownicy

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy są informacją dla kierowcy, iż jeden lub kilka elementów zawieszenia jest ... » ...więcej
Eksploatacja turbosprężarki

Eksploatacja turbosprężarki

Po uruchomieniu silnika powinno się odczekać chwilę przed dodaniem gazu, aby olej d... » ...więcej
Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Po zdjęciu kół z samochodu pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jes... » ...więcej
Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Odpowiednia pozycja za kierownicą pomaga szyb... » ...więcej
Kiedy zmieniać opony?

Kiedy zmieniać opony?

Opona letnia różni się od opony zimowej składem mieszanki gumowej bieżnika. Opona... » ...więcej
Na którą oś założyć lepsze opony?

Na którą oś założyć lepsze opony?

Pytanie to wywołuje wiele kontrowersji, przew... » ...więcej
Jak zamontować nawigację GPS

Jak zamontować nawigację GPS

Nawigację montujemy tak, aby nie zmniejszała widoczności a jednocześnie była w ka... » ...więcej
Jak kontrolować stan opon?

Jak kontrolować stan opon?

Wskaźnik zużycia bieżnika opony Stan opony możemy sprawdzić przyglądając się bi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Samochody osobowe - Samochody ciężarowe - Motoryzacja - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia