Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-138,t-pociągi_drogowe.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-10-23

Pociągi drogowe

Duże odległości pomiędzy aglomeracjami w Australii, Stanach Zjednoczonych czy w zachodniej Kanadzie przyczyniły się do powstania tak zwanych pociągów drogowych zajmujących się przewozem dużej ilości towarów na znaczne odległości. Artykuł przedstawia techniczne i praktyczne cechy pociągów drogowych.

Pociągi drogowe czyli samochody ciężarowe ciągnące za sobą kilka przyczep wykorzystywane są w krajach gdzie występują duże odległości pomiędzy sąsiadującymi ze sobą miejscowościami.

Krótka charakterystyka

Przeciętny pociąg drogowy ciągnie za sobą 3 naczepy, a jego ładowność dochodzi do 115 ton, długość takich zestawów dochodzi do 50 metrów. Czasem zdarzają się zestawy o znacznie większej długości ciągnące nawet do 12 przyczep, a ich ładowność dochodzi do 180 ton. Naczepy tych pociągów drogowych łączone są za pomocą wózków siodłowych i zasadniczo nie różnią się niczym od naczep jakie wykorzystywane są u nas do transportu drogowego. Jako ciągniki siodłowe używane są ciężarówki marki Mack, Kenworth jak również zdarzają się marki taki jak Volvo czy Iveco. Samochody te wyposażone są zazwyczaj w silniki V8 o mocy przekraczającej zazwyczaj 450 KM.

Poruszanie się pociągami drogowymi

Zestawy te poruszają się tylko poza granicami miast po drogach nie zawsze asfaltowych lecz często tylko po utwardzonych drogach, na których rzadko spotyka się inne pojazdy. Zazwyczaj poruszają się one tylko do przodu, kiedy jednak zajdzie potrzeba zawrócenia lub skręcenia kierowca nie musi martwić się o brak miejsca. Ciągniki tych zestawów z przodu wyposażone są specjalne zderzaki służące jako ochrona przed kangurami. Pojazdy te osiągają prędkość do 60 mil czyli ok 100 km/h. A do zatrzymania wykorzystywane są hamulce pneumatyczne.

Zestawy te zazwyczaj są w bardzo dobrym stanie technicznym gdyż kierowca takiego pojazdu nie może pozwolić sobie na częste awarie gdyż podróżując na znaczne odległości od zabudowań, na całkowitym odludziu nie może liczyć na szybką pomoc.

Często kierowcy potężnych zestawów traktowani w świecie jak kierowcy lepsi. Być może ma to swoje uzasadnienie gdyż jazda takim pociągiem wymaga sporego doświadczenia. A pokonując spore odległości kierowcy Ci zmagają się nie tylko ze zmęczeniem ale np. podczas wymijania się dwóch takich zestawów poruszających się ze znaczną prędkością zmagają się oni również z silnymi podmuchami jakie powastają.