Artykuł pochodzi ze strony www.info-samochody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-samochody.pl/artykul,id_m-135,t-opony_zimowe_czas_zakladac.html
Autor: Łukasz Skupień / Data: 2007-09-28

Opony zimowe czas zakładać

Zbliżający się sezon zimowy zmusza większość kierowców, a szczególnie tych, którzy w swoich samochodzie posiadają opony letnie, do zmiany ich za zimowe. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, pozwoli nam to uniknąć długich kolejek w serwisie oponiarskim. Czy opony zimowe faktycznie są tak dobre jaka panuje o nich opinia? Czym różnią się od opon letnich? Czym kierować się przy ich zakupie?

Dlaczego zimowe?

Bieżnik opony zimowej

Opony zimowe zbudowane są ze specjalnej mieszanki gumy, która posiada odpowiednią twardość w niskich temperaturach. Ma to szczególne znacznie dla prawidłowego trzymania się samochodu na drodze w warunkach zimowych.

W oponach zimowych oprócz odpowiedniego składu mieszanki stosowany jest również odpowiedni rodzaj bieżnika, który pozwala na “wgryzanie” się opony w nawierzchnie pokrytej śniegiem drogi. Dodatkowym atutem jaki posiada opona zimowa jest siatka specjalnych nacięć, tak zwanych lameli, która również przyczynia się do lepszej przyczepności opony do drogi.

Kiedy wymieniać opony?

Najlepszym czasem dla wymiany opon jest okres, w którym temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni C. Pozwoli nam to na unikniecie kolejek jakie czekać nas będą jeśli zdecydujemy się na wymianę kiedy spadnie już pierwszy śnieg. Wymieniając opony w tym okresie zmniejszymy również zużycie opon letnich, które pod wpływem niskiej temperatury twardnieją, a to powoduje szybsze ich zużycie.

Wymiana koła

Ponadto decydując się na wymianę opon kiedy na zewnątrz jest już biało znacznie zwiększamy ryzyko wypadku drogowego lub rozbicia samochodu. Szczególnie opony letnie całkowicie nie nadają się do jazdy po nawierzchni pokrytej śniegiem lub tym bardziej lodem.

Dobrym sposobem na unikniecie kolejek, a zarazem na pewną oszczędność jest posiadanie drugiego kompletu felg, na którym założone będziemy mieć opony zimowe. Zmniejsza to zarazem zużycie felg i opon które następuje podczas ciągłego przekładania opon z letnich na zimowe jak również pozwala na samodzielną wymianę co powoduje, że zima nas (w przeciwieństwie do drogowców ;) ) nie zaskoczy.

Czym kierować się kupując opony

Przy wyborze odpowiedniej opony kierować należy się szczególnie indeksami prędkości, jak również nośności. W dużej mierze zależne to jest od tego jaki samochód posiadamy. Szczegółowe informacje na temat indeksów opon znajdziemy w artykule Oznaczenia opon samochodowych. Warto też zasięgnąć informacji jaka opona sprawuje się najlepiej w naszym samochodzie. Informacje takie znaleźć możemy np. na różnego rodzaju forach internetowych. Ważną rzeczą jest aby przy wyborze opony nie sugerować się wyłącznie ceną.

Bieżnik opony zimowejBieżnik opony zimowej
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Jeżeli nie stać nas na nowe opony zimowe możemy również nabyć opony używane, które mogą posłużyć w naszym samochodzie jeszcze przez jakiś czas. Decydując się jednak na opony używane należy zwrócić szczególną uwagę na rok produkcji oraz na wielkość bieżnika, która dla prawidłowego działania opony nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Również rok produkcji ma tutaj duże znaczenie gdyż zbyt stara opona (powyżej 6 lat) nie nadaje się już do użytku i nie spełnia odpowiednio swojego zadania na skutek starzenia się użytych materiałów - szczególnie gumy.

Na rynku możliwe są też do nabycia bieżnikowane opony zimowe, których cena jest niższa niż cena opon nowych. Jakość jednak opon bieżnikowanych często pozostaje pod znakiem zapytania, a ponadto nigdy nie możemy mieć pewności, który raz na daną oponę został nałożony nowy bieżnik.

Wymiana kompletu?

Przy wymianie opon na zimowe ważną rzeczą jest aby na jednej osi posiadać opony o takim samym bieżniku i tego samego rozmiaru. Dobrze jest jednak wymieniać komplet opon gdyż pozwala to na uzyskanie większej stabilności podczas prowadzenia pojazdu jak również zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Jeżeli decydujemy się jednak na wymianę tylko dwóch opon niezależnie od tego czy posiadamy napęd przedni czy tylny komplet zimowych opon powinien znaleźć się na osi tylnej. Przeprowadzone badania dowiodły ze znacznie zmniejsza to ryzyko wpadnięcia w poślizg podczas hamowania jak również podczas skrętu co ma dość duże znaczenie w warunkach zimowych.

Inwestując w komplet zimowych opon znacznie poprawiamy bezpieczeństwo naszego podróżowania w warunkach zimowych. Nie należy jednak zapominać ze nawet najlepsza opona zimowa je jest w stanie dać nam takiej przyczepności jak podczas warunków letnich. Warunki zimowe znacznie pogarszają wręcz uniemożliwiają szybką jazdę. Poruszanie się więc w okresie zimowym po drogach publicznych ze zbyt dużą prędkością stwarza znaczne zagrożenie dla nas samych oraz dla innych uczestników ruchu.